2024-07-05
Egyre több a gyilkos galóca itthon – így ismerheted fel a mérgező gombafajtákat
A közelmúltban tapasztalt csapadékos időjárás nemcsak a kedvenc növényeinknek, de az erősen mérgező gyilkos galócáknak is kedvezett. Magyarországon a halálos gombamérgezések 98 százalékát ez a gomba okozza, szerencsére viszont kinézete könnyen elárulja magát – mutatjuk, milyen gombákra kell figyelnünk, és melyek azok, amiket nyugodtan bedobhatunk a fazékba.
Egyre több gyilkos galócával találkozhatunk a hazai erdőkben, így érdemes a megszokottnál is körültekintőbbnek lennünk, hiszen ahogy a neve is mutatja, egy rendkívül veszélyes gombafajról van szó, ami még alapos főzést követően is halálos lehet az emberre nézve.
Nem mindenki tudja, de a gombaszedésre egyébként is külön szabályozások vonatkoznak: Magyarországon nagyjából több ezer gombafaj él, és bár java részüket nyugodtan felszedhetjük, van köztük 58, amelynek begyűjtése védettségük miatt törvényszegésnek minősül. Ilyen esetben – mennyiségtől függően – akár több százezer forintnyi bírsággal is sújthatnak minket.
Ezen felül fontos tudni, hogy egyszerre egy ember maximum 2 kilogrammnyi gombát vihet haza magával, a védett állami erdőkben pedig csak engedéllyel gyűjthetünk.
Mielőtt mérgező gombákról beszélünk, fontos megemlíteni, hogy nem minden mérgező gomba halálos. A mérgezések súlyossága az adott fajtól függ: van, amelyik „csak” durva gyomorpanaszokat okoz, míg mások szövetelhalást, néhány pedig halált is okozhat.
Az első hét sok esetben halálos máj- és vesekárosodást okoz, de a mérges pókhálósgomba és a papsapkagomba fogyasztása is súlyos vesekárosodáshoz vezethet. Szintén súlyos mérgezést okozhatnak az úgynevezett muszkarin idegmérget tartalmazó fajok:
- a mezei tölcsérgomba;
- a viaszfehér tölcsérgomba;
- a téglavörös susulyka,
- a kerti susulyka;
- a retekszagú kígyógomba,
- a rózsás kígyógomba; de
- a poliporsavat tartalmazó fahéjszínű likacsosgomba is.
Ezeken kívül persze még léteznek más súlyos és enyhén mérgező fajok is, melyekről a Gombacsoda oldalán tájékozódhatunk bővebben, illetve fogyasztás előtt mindenképpen keressünk fel egy gombaszakértőt.
Persze hazánkban rengeteg ehető gombafajjal is találkozhatunk. Ebbe a kategóriába tartozik például
- a barna csengettyűgomba
- az árvégű fülőke
- az ízletes vargánya
- a cseh kucsmagomba
- az erdőszéli csiperke
- a fehér szarvasgomba
- a fodros káposztagomba
- a halvány rókagomba
- a nagy őzlábgomba
és még sok más, melyekről szintén a Gombacsoda felületén tájékozódhatunk, de fogyasztás előtt a legjobb, ha megkérdezünk egy gombaszakértőt.
(Források: VAOL, Sokszínű Vidék, Gombacsoda)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!