2024-01-06
A szigetcsoport, ahol egy rövid séta után a múltban találhatjuk magunkat
A Bering-szoros közepén található az a szigetcsoport, melynek szigetei nemcsak hogy két különböző országhoz tartoznak, de közöttük közlekedve még az időben is „utazhatunk". A Diomede-szigetek egyedülálló területnek számít a világon, éppen ezért be is mutatjuk, mit érdemes tudni róluk.
A Bering-szoros közepén található Diomede-szigetek két szigetből, a Kis-Diomedéből, illetve a Nagy-Diomedéből áll. A szigetcsoport első különlegessége, hogy míg a Nagy-Diomede Oroszországhoz, addig kistestvére az Egyesült Államokhoz tartozik.
Míg a Mercator-vetülettel dolgozó világtérképeken a két ország határai igencsak messzinek tűnhetnek, a földgömböket vizsgálva jól láthatjuk, hogy Alaszka és Oroszország csücskei nagyon is közel vannak egymáshoz. Olyannyira, hogy az országok egyik legtávolabbi pontjait – a Diomede-szigeteket – mindössze 3,8 kilométer választja el egymástól.
A térképek torzításának fokáról már hosszabban is írtunk: Köszönőviszonyban sincs a valósággal az, amit a térképen látsz
Ez télen válik igazán érdekessé, amikor a köztük található víz befagy, lehetővé téve, hogy nemes egyszerűséggel átsétáljunk egyik országból a másikba.

Fotó: Gallo Images / Getty
The Diomede Islands are located in the middle of the Bering Strait between mainland Alaska and Siberia. They are about 3.8 km (2.4 mi) apart, but due to locally defined time zones, Big Diomede is only 21 hours ahead of Little Diomede
— Massimo (@Rainmaker1973) February 5, 2023
[read more: https://t.co/IEdfKbjhrH] pic.twitter.com/zjNFkKBO5s
A két sziget azonban nem csak ezért érdekes: annak ellenére, hogy a szigetek közti távolság egy kisebb túra hossza, időszámítás szempontjából óriási eltérés van köztük.
A 21 órás időbeli különbség miatt a keleti Kis-Diomede szigeten mindig „tegnap”, az orosz oldalon pedig mindig „holnap” van – emiatt kapták a Tegnap szigete és a Holnap szigete becenevet is.
Ennek az okát a nemzetközi dátumválasztó vonalban kell keresni, melyet a szigetek közelségének ellenére pontosan a két szárazföld között húztak meg.
Ez is érdekelhet: Ezen az apró szigeten töltötte Oppenheimer utolsó napjait
Az első európai felfedező, aki elérte a Diomede-szigeteket Szemjon Ivanovics Gyezsnyov volt, aki 1648-ban bukkant rá a szigetpárra. Ez előtt csupán az őslakosok éltek területeiken, akik jó idő esetében hajóval, a hidegebb hónapokban pedig egyszerűen a jégen sétálva látogatták meg egymást. Bár Gyezsnyov talált először rá a szigetekre, nevüket végül Vitus Bering expedíciója után kapták, aki 1728-ban, éppen Szent Dioméd napján lépett partjaikra.
Az Egyesült Államok ezt követően 1867-ben vásárolta meg Alaszkát Oroszországtól, így ekkor döntöttek a szigetek hovatartozásáról is.
A Diomede-szigetek is elférnének ezen a listán: A semmi közepén: a Föld legelszigeteltebb pontjai

Fotó: Profimedia
A második világháború alatt a Nagy-Diomede-sziget egy fontos szovjet katonai bázisként funkcionált, melynek emlékét őrzi a ma is ott található határőrállomás. A hidegháború alatt azonban az ellenfélhez való közelség veszélye miatt a Szovjetunió minden őslakost kitelepített területéről, ekkor kapta egyébként a határszakasz az európai Vasfüggöny mintájára a Jégfüggöny elnevezést is.
A szabályok viszont egy időben enyhülni látszottak, ugyanis 1987. augusztus 7-én az amerikai nyíltvízi úszó, Lynne Cox sikeresen átúszta a szigetek közti távot, neki pedig mind Reagan, mind Gorbacsov jó szívvel gratulált.

Fotó: Bettmann / Getty
Az amerikai oldalon egészen máig élnek emberek, az Oroszországhoz tartozó sziget viszont 1948 óta lakatlan. A Kis-Diomedén a 2021-es népszámlálás szerint összesen 82 lakos él, akik javarészt az őslakos eszkimók leszármazottai. Ők javarészt a sziget egyetlen településén, a Diomede nevű faluban töltik mindennapjaikat.
Főleg halakra, rozmárokra, belugákra és fókákra vadásznak. A zord időjárás, illetve a sziget mérete miatt nem tudtak repülőteret kialakítani területén, így a postai küldemények helikopterrel, a többi szállítmány pedig vízi úton érkezik a szigetre.