2023-11-27
A kivándorlók szerint ezekben a városokban volt a legjobb és a legrosszabb élni 2023-ban
Az úgynevezett expatek egyik legnagyobb online közössége, az InterNations egy kutatásban arról kérdezte a kivándorlókat, melyik városokban tudnak külföldiként a legjobban elhelyezkedni. Úgy tűnik, Európán belül abszolút Spanyolország a nyerő választás, míg több európai nagyváros is a lista végére került.
Az InterNations legújabb kutatásában az úgynevezett expateket kérdezte meg tapasztalataikról. Hasonló magyar kifejezés egyelőre nem létezik azokra a „tartós turistákra”, akik saját országukat hátrahagyva egy másik nemzet határain belül élnek közepes, illetve hosszabb távon, így cikkünkben a kivándorló, illetve az angol expat szavakat fogjuk rájuk használni.
A szervezet több mint 12 ezer kivándorlót kérdezett meg arról, hogy egy-egy városban mennyire volt számukra egyszerű a beilleszkedés mind a munka, mind a szabadidő területén. A felmérésben 49 város is szerepelt a világ minden részéről, melyeket több szempont alapján értékeltek az expatek, például a kiadások és az életminőség szerint.
Mindhárom dobogóra egy-egy spanyol város állhatott fel, az abszolút nyertes a kitöltők szerint Malaga lett: 89 százalékuk szerint a helyiek rendkívül barátságosak voltak a külföldi lakosokkal és véleményük szerint egyszerű volt barátokra találni. Az életminőségi-index kategóriájában is jól teljesített a város, elsősorban a kedvező időjárást, a természetet, a levegő minőségét, a biztonságos közlekedést és az infrastruktúrát emelték ki.
Emellett a megkérdezettek 94 százaléka meg volt elégedve a város által nyújtott szabadidős sportlehetőségekkel, 92 százalékuk pedig a kultúrával, az éjszakai élettel és a gasztronómiai lehetőségekkel is. Az egészségügy is jól szerepelt, a munkaerőpiaci helyzet tekintetében viszont utolsó, 41. helyezést tudott csak elérni Malaga.
Ha inkább csak egy nyaralás erejéig utaznánk: 7 európai város, ahová télen is érdemes elutazni a szakértők szerint
Fotó: Jonas Denil / Unsplash
A második helyezést Alacantnak ítélték oda, melyet a megfizethető lakhatás miatt kedveltek különösen a külföldiek. A legjobb értékelést a beilleszkedés egyszerűsége, a kulturális lehetőségek, a barátságosság, a szociális élet és nem utolsó sorban az általános megfizethetőség miatt ítélték oda a városnak. Az egészségügyi területén sem teljesített rosszul (5.) és a válaszadók mintegy 92 százaléka vallotta azt, hogy boldog életet él Alacantban.
A legrosszabb minősítést (40.) a munkaerőpiac kapta, ahol az expatek elmondása szerint egyáltalán nem díjazzák a kreativitást, az önálló munkavégzést, illetve nem mondhatók rugalmasnak és a karrierlehetőségek is korlátozottak.
Ezt olvastad már? Európai települések, ahol milliókat fizetnek azért, hogy odaköltözzünk
Fotó: Faisal / Unsplash
A bronzérmet a népszerű üdülőváros, Valencia vihette haza.
A megkérdezettek szerint összességében itt a legjobb az életminőség indexe, de elégedettek voltak a sportlehetőségekkel, a közlekedéssel és az egészségüggyel is. Továbbá a kivándorlók szerint Valencia számít a legmegfizethetőbb városnak (a lakhatás területén is), valamint a helyiek kedvessége, a szociális lehetőségek sokszínűsége és a beilleszkedés egyszerűsége is hozzájárult a helyezéshez.
A fenti spanyol városokhoz hasonlóan Valenciában is a munkavégzés, a karrierlehetőségek és a munkahelyek stabilitása számít a legnagyobb problémának.
A digitális nomádok ezekben az országokban élvezhetnek előnyöket: Hosszú vízum, alacsony árak: ezekben az országokban éri meg digitális nomádnak lenni
Fotó: Shutterstock
- Malaga – Spanyolország
- Alacant – Spanyolország
- Valencia – Spanyolország
- Rász el-Haima – Egyesült Arab Emírségek
- Abu-Dzabi – Egyesült Arab Emírségek
- Madrid – Spanyolország
- Mexikóváros – Mexikó
- Kuala Lumpur – Malajzia
- Bangkok – Thaiföld
- Maszkat – Omán
Az utolsó helyezések érdekesen alakultak: a legrosszabb pontszámot Milánó (49.) vihette haza, ahol rendkívül nehéznek találták a beilleszkedés folyamatát (pl.: bankszámlanyitás, bürokráciai folyamatok, vízumügyintézés), illetve véleményük szerint meglehetősen bonyolult lakáshoz jutni. A megfizethetőség, illetve a karrierlehetőségek kategóriáiban sem szerepelt túl jól az olasz város.
Az éjszakai élet mondjuk biztos jó lehetett Milánóban: Beperelték a helyiek a városházát, Milánó lényegében betiltja az éjszakázást
Rómával (48.) sem voltak olyan elégedettek a kivándorlók, ahol véleményük szerint nem fizetik meg munkájukat, a válaszadók kétharmada (63 %) szerint pedig a helyi munkaerőpiac is problémás. A nyelvi beilleszkedés nehézségét is kiemelték, de általánosan a helyieket kedvesnek és barátságosnak mondták, az általános beilleszkedést pedig a legtöbben nem találták nehéznek.
Fotó: Chris Czermak / Unsplash
- Szöul – Dél-Korea (40.)
- Párizs – Franciaország (41.)
- London – Egyesült Királyság (42.)
- Isztambul – Törökország (43.)
- Dublin – Írország (44.)
- Berlin – Németország (45.)
- Hamburg – Németország (46.)
- Vancouver – Kanada (47.)
- Róma – Olaszország (48.)
- Milánó – Olaszország (49.)