2024-04-11
Játssz és nyerj: adventi kvízjáték a Drive Magazinon!
A karácsony az egyik legősibb ünnep az emberiség történetében, amely az évszázadok során rengeteget „formálódott" a keresztény kultúrában. Az ünnepekre hangolódva adventi nyereményjátékunkban most bemutatunk néhány karácsonyi érdekességet, cikkünk végén pedig egy rövid kvízjátékra invitálunk, melynek kitöltésével értékes nyereményekkel gazdagodhatsz az ünnepekre.
Már az ókorban is fontos szerepük volt az örökzöld növényeknek és fáknak: az egyiptomi, római, germán és kelta kultúrákban is örökzöldeket állítottak a téli napforduló idején. Az akkori hagyományvilág szerint az ajtók és ablakok elé kifüggesztett növények elűzték a szellemeket és a betegségeket, továbbá a tavaszra is emlékeztették az ókoriakat: a növények, melyek ősszel elhullajtották leveleiket, hamarosan újra zöld színben pompázhatnak.
Profimedia - Red Dot
Elsőre furcsán hangzik, de Ukrajnában pókokat (is) tesznek a karácsonyfára a jobb szerencse reményében. Természetesen csak dísztárgyakról van szó, de az országban már évszázadokkal ezelőtt meghonosodott ez a különös hagyomány. Alapját egy népi mese adja, amely egy pókról szól, aki a meleg szállásért cserébe gyönyörű karácsonyi díszeket fon egy szegény család házában, megmentve ezzel a karácsonyt és szerencsét hozva a családnak.
Profimedia - Red Dot
Finnországban a szülők, miután karácsony előtti éjszaka feldíszítették a lakást, az ünnepi reggeli alatt riisipuurot (rizskása vagy tejberizs) szolgálnak fel, amelyben egyetlen szem mandulát rejtenek el. Akinek a tányérjában landol a mandula, annak szerencsés éve lesz a hagyomány szerint, ha pedig férjezetlen lánynál köt ki az olajos termés, akkor készülhet a család az esküvőre.
Adobe
Japánban a lakosság csupán 1-2 százaléka keresztény, ettől függetlenül a kelet-ázsiai országban is ünneplik a karácsonyt. Igaz, lényegében mindenben eltér a „megszokottól", hiszen a barátok és a párok ünnepeként tekintenek rá, ezért a közös vacsorák mellett a buliké és az ünneplésé a főszerep – kicsit hasonlóan, mint Valentin-napkor. Az országban nem véletlen, hogy inkább a „boldogság terjesztésének", semmint vallási ünnepnek tartják.
Az egyik legérdekesebb tradíció viszont meglepő módon a KFC-hez köthető: mivel mindenki csirkét eszik karácsonykor, ezért az étteremlánc előtt kígyózó sorok állnak. Mindezt a KFC az 1974-ben indított „Kentucky for Christmas!”reklámkampányának köszönheti.
Getty Images Hungary
A karácsonyfákat sokáig gyertyákkal díszítették, ezért gyakran történtek otthon tűzesetek is. A gyakorlaton Thomas Edison változtatott, aki 1879 októberében bemutatta az első szénszálas izzót. A következő év karácsonyán a feltaláló már a saját laboratóriumát is feldíszítette fényfüzérekkel. Az első klasszikus karácsonyi izzósort 1882-ben mutatták be, amikor Edison barátja és üzleti partnere, Edward H. Johnson maga szerelt össze egy 80 darabos, kék, piros és fehér fényből álló égősort, ami a New York-i háza ablakába állított fenyőfán világított.
A látványosságnak persze híre ment, azóta pedig már szinte mindenkinek színes fényfüzérek lógnak az otthonában.
Library of Congress
A festői Freyung téren található Altwiener Christkindlmarkt Bécs egyik legrégebbi és legautentikusabb karácsonyi vására – nem mellesleg a világ egyik legnagyobbja is. Története egészen a 18. századig nyúlik vissza, és még mindig őrzi hagyományos, történelmi hangulatát. Ha tehát igazán autentikus élményre vágyunk az ünnepekkor, érdemes átgurulni a szomszédba.
© WienTourismus/Julius Hirtzberger
Ha felkeresnénk a nagy szakállút, Helsinkitől egészen Lappföldig, a Mikulás otthonáig, Rovaniemig kell vonatoznunk. A Santa Claus Express kétszintes, éjszaka közlekedő mikulásvonatára a jegyárak az útvonaltól függően változnak, de a körülbelül 8 és fél órás Helsinki-Rovaniemi odaút 60 és 80 euró, vagyis nagyjából 23 ezer és 30 ezer forint körül mozog.
Egy biztos: Rovaniemi minden korosztály számára felejthetetlen téli élményt kínál. A várostól 8 kilométerre található Mikulásfaluba mindenképp látogassunk el, amelyet 1985 óta tekintenek a Mikulás hivatalos otthonának.
Amellett pedig, hogy találkozhatunk az igazi Télapóval, az északi fényt is nagy eséllyel elcsíphetjük. Ha utóbbi szerepel a bakancslistánkon, akkor az ünnepi időszaknál jobb időpontot nem is választhatnánk a környék meglátogatására, nyáron ugyanis – lévén hónapokig szinte egyáltalán nem megy le a nap – az aurora borealis csak ritkán jelenik meg.
VR-Group
2023-ban a New York-i Bryant Parkban található, Bank of America által megrendezett Winter Village-t választották meg a világ legjobb karácsonyi vásárának a Planet Cruise tanulmánya szerint – ez a második év egyébként, hogy a Bryant Park téli faluja lett a világelső.
A Planet Cruise hat tényezőt vett figyelembe a lista felállításánál:
- bódék száma;
- nyitvatartási idő;
- TripAdvisor-értékelések;
- TripAdvisor-vélemények;
- Google-keresések;
- Instagram hashtagek száma.
Bódis Krisztián/HGmedia
Karácsonykor nem mindenhol a csúnya pulcsiké és a forralt boroké a főszerep. A brazil Rio de Janeiróban a decembert a jeges Caipirinha koktélok uralják, amely az ország nemzeti itala is egyben. A városban az ünnepeket sokan a tengerparton töltik, ami nem csoda: a napi átlaghőmérséklet errefelé decemberben is 26 Celsius-fok körül mozog. Ráadásul Rio ad otthont a világ legnagyobb betlehemállításának is: ez az évente megrendezett Festival de Presépios, amely a Leblon és Ipanema városrészek közötti Jardim de Alah metróállomásnál található.
A város legszebb karácsonyi látványát viszont a Rodrigo Freitas-lagúna körül élvezhetjük, ahol a világ legnagyobb úszó karácsonyfájával találkozhatunk.
Profimedia - Red Dot
2022-ben a világ legnagyobb karácsonyfáját Dortmundban állították fel. A 45 méter magas látványosságba komoly munkát fektetettek a szervezők, akik évről évre megcélozzák a címet. Persze van a dologban egy kis trükk is, hiszen a karácsonyi vásár fő attrakciója nem egy megszokott, óriási vörösfenyő: a felállításához 1700 lucfenyő ágait rögzítették egy fémvázra, amely nagyjából 4 tonnát nyom, a karácsonyfát pedig nagyjából 50 ezer karácsonyi izzó és dísztárgy díszíti.
Az abszolút csúcstartó egyébként az olasz Gubbio városának karácsonyfája, ahol egy egész hegyet kivilágítottak: már 40 kilométerről kiszúrhatjuk. Az olasz kisváros 750 méter magas és 450 méter széles, fényben úszó látványossága 1991 óta büszkélkedhet a világ legnagyobb karácsonyfájának címével a Guinness Rekordok Könyvében.
Profimedia - Red Dot