Fokozottan védett fekete gólyapárra bukkantak a Hortobágy szélén Fokozottan védett fekete gólyapárra bukkantak a Hortobágy szélén
Fotó: A kép csak illusztráció. Fotó: Shutterstock

2024-06-04

  • Drive
  • Belföld
  • Fokozottan védett fekete gólyapárra bukkantak a Hortobágy szélén

Fokozottan védett fekete gólyapárra bukkantak a Hortobágy szélén

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának munkatársai csodás felfedezést tettek a napokban: a nemzeti parkkal szomszédos Tiszacsegén sikerült azonosítani egy fekete gólyát, aminek köszönhetően fontos adatokkal gazdagodtak a faj szokásait illetően.

Jelentős felfedezést tettek a HNPI munkatársai: a Tiszacsegénél észlelt pár egyik tagját sikerült beazonosítaniuk. Elmondásuk szerint a fekte gólyát még fiókaként, 2013-ban jelölték meg Asózsolca határában, és az elmúlt 10 év alatt összesen tizenkétszer figyelték meg – mindannyiszor a Hortobágyi Nemzeti Park területén.

A madár költőhelye eddig viszont ismeretlen volt.

A táplálkozóterületét eddig is be tudták határolni, az észlelés révén viszont ezentúl a kutatók nemcsak táplálkozási szokásaikat tudják nyomon követni, de az egyed költési szokásait is.

A HNPI szerint szerencsére a madarak jó egészségnek örvendenek, jelenleg pedig fiókáik nevelése köti le az idejük nagy részét. A fekete gólya egyébként fokozottan védett fajnak számít, így az állatok megóvása kiemelten fontos természetvédelmi feladatnak számít – természetvédelmi értékük 500 ezer forintra tehető.

Ha már madarak: 4+1 izgalmas hely Magyarországon, ahol különleges madarakat figyelhetünk meg

Éppen ezért az ilyesfajta felfedezések nagyon is fontosak a szakemberek számára, hiszen a hosszú távú monitoring adatai segítenek abban, hogy pontosabban tudják vizsgálni a faj elterjedését, szokásait és a különböző természetvédelmi intézkedések hatékonyságát.

Fotó: Pixabay

Visegrádon is nagy felfedezések történtek: 500 éve eltűnt ferences templomra bukkantak Magyarországon egy teniszpálya alatt

Amennyiben pedig a jövőben is hasonló eredmények születnek, az fenntartja a reményt, hogy az ilyen természetvédelmi intézkedések sikeresek lehetnek, azaz a jövő generációi is megcsodálhatják majd – például – a fekete gólyák szépségét.

(Forrás: Travelo, Halazin)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!