500 éve eltűnt ferences templomra bukkantak Magyarországon egy teniszpálya alatt 500 éve eltűnt ferences templomra bukkantak Magyarországon egy teniszpálya alatt
Fotó: Visegrádi vár, Magyarország – Fotó: Shutterstock

2024-05-13

  • Drive
  • Belföld
  • 500 éve eltűnt ferences templomra bukkantak Magyarországon egy teniszpálya alatt

500 éve eltűnt ferences templomra bukkantak Magyarországon egy teniszpálya alatt

Nem mindennapi felfedezés történt Visegrádon, ahol is egy 500 éve eltűnt ferences templom romjait találták meg a régészek. A Zsigmond király idején épült Szűz Mária templom romjai egy teniszpálya alatt rejtőztek, de a szakemberek egy több száz évvel ezelőtti összecsapás nyomait is megtalálták.

A visegrádi műemlékegyüttes újjászületését megelőző régészeti feltárás során elképesztő történelmi emlékekre bukkantak a kutatók. A Szűz Mária templom romjaira egy visegrádi teniszpálya alatt találtak rá:

a régészeknek sikerült a feltárt főoltár előtti kripta környékén a szentély leomlott későgótikus boltozatának darabjait felszínre hozniuk.

Mindemellett egy több száz évvel ezelőtti összecsapás nyomait is megtalálták – tájékoztatta az MTI-t a Várkapitányság.

A leleteket a visegrádi vár és annak környékén zajló Visegrád Reneszánsza című, 2021-ben indult fejlesztési program keretében szúrták ki, melynek célja a várrendszer és a királyi palota Mátyás korabeli állapotának visszaállítása.

A rekonstrukciós munkálatok előtt egyrészt el kellett távolítani a falakra veszélyes invazív növényzetet, továbbá a szakemberek 3D lézerszkenneléssel is felmérték a terepet, és egy régészeti feltárást is végeztek.

Tavaly például az egykori királyi palota közelében találtak rá egy 700 éves, aranyozott, ruhakapocs párra, amelynek a feltételezések szerint Piaszt Erzsébet királyné, azaz I. Károly (Róbert) hitvese lehetett a tulajdonosa, mivel a feltárt épület vélhetően az ő házának épült.

Ha már várak: 4+1 lenyűgöző vár Magyarországon, ahol egyből felelevenedik a múlt

Márciusban folytatódott Visegrád történetének legnagyobb szabású kutatása, amelyet a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeumának és Nemzeti Régészeti Intézetének szakemberei végeznek a Várkapitányság megbízásából.

A munka során először egy, a török hódoltság idejéből származó település nyomaira bukkantak az alsóvár területén,

de 17. századi kerámiák, bepecsételt pipák, egy női kozmetikumokhoz köthető ezüskészlet, valamint fémből készült lövedékek, lábvasak, csontnyelű kések, középkori érmék, oszmán-török akcsék, és II. Mátyás, illetve II. Ferdinánd dénárjai is előkerültek.

Fotó: Shutterstock

Érdekesség, hogy az oszmánok által használhatott épületekben többségében hamisított érmék voltak, ezek közül kiemelkedik egy 17. századi francia ezüst Écu megbarnult másolata. Ezen felül a fellegvár kaputornyánál feltártak egy feltehetően török temetkezési helyszínt, és egy ovális alakú, beomlott boltozatú kemencét is.

Ezek az előkerült leletanyag alapján az 1680-as években keletkezhettek.

Szaúd-Arábiában is érdekes felfedezések történtek: Dűne a valóságban: sivatagi lávajáratokban élhettek őseink az Arab-félszigeten

A régészek számára viszont a legizgalmasabb feladat a királyi palota szomszédságában található teniszpálya feltárása volt, ahol egykor egy Zsigmond király által alapított ferences kolostor állt.

Már az első napon megtalálták a templom maradványait, majd a főoltár előtti kripta is előkerült, amelyre ráomlott a szentély több mint száz darab későgótikus boltozati bordája, a beomlott kripta törmelékei között pedig három holttest maradványait is megtalálták.

A csontvázak mellett sarkantyúkat és ólom puskagolyókat is felfedeztek, ám mindeközül a legérdekesebbnek egy fegyvernyomokkal „díszített” réztál bizonyult.

A kutatók úgy gondolják, hogy a tálat valószínűleg védekezésre használhatták, ez pedig arra enged következtetni, hogy a templom nemcsak a fosztogatásnak, hanem egy véres összecsapásnak is színhelye lehetett.

A kripta valószínűleg 1544 után omolhatott be, amikor Visegrád oszmán-török kézre került, így évszázadokra eltemette a királyi vár egykori gazdagságának és pusztulásának emlékeit. A Visegrád Reneszánsz projekt keretében egyébként a következő években a visegrádi fellegvár és a palota is meg fog újulni, de infrastrukturális és turisztikai fejlesztések is várhatók.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!