2024-02-02
Ezer kilométeres túrát tett meg egy gyöngybagoly, hogy Magyarországra érjen
A Berlintől északnyugatra található Bergerdamm területéről, közel ezer kilométer megtétele után érkezett Magyarországra, pontosabban Fejér vármegyébe az a gyöngybagoly, amit még tavaly nyáron gyűrűztek meg Németországban.
Hazánkban a gyöngybagolynak mindösszesen két alfaja fordul elő: míg a sárgás, narancssárgás mellű típus elterjedtebb, addig a fehér mellű társaikkal már ritkásabban találkozhatunk. Utóbbi főleg a Dél-Dunántúlon szokott felbukkanni, de esetenként a két alfaj kereszteződése is megfigyelhető.
Sötét íriszéről és szív alakú arcfátyláról könnyedén felismerhető.
Kikelet is hazatért: Megérkezett hortobágyi fészkébe Kikelet, a legrégebb óta Magyarországon telelő gólya
„A Fejér vármegyei Abán találták meg, ahol vélhetően elsodorta egy jármű. Szerencsére nem szenvedett komoly sérüléseket, így néhány nap elteltével szabadon engedtük egy számára idilli helyszínen. Bízunk benne, hogy még hallat magáról ez a szépséges éjszakai vadász”
– szúrta ki a Sokszínű Vidék a Sóstó Vadvédelmi Központ Facebook-bejegyzését.
Az ilyen baglyok (Tyto alba) európai állománya folyamatosan csökken, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület írása szerint hazai állomány 340-860 pár között szokott ingadozni.
Ez elsősorban a tanyasi, extenzív mezőgazdálkodás csökkenése, valamint a külterjes állattartást csökkenése magyaráz. Ezen felül sajnos az utakon közlekedő gépjárművek és a másodlagos mérgezés is nagy veszélyt jelentenek rájuk.
Az állatkertekből, cirkuszokból befogott mackók is megpihenhetnek: Békés és hosszú nyugdíjaskorra számíthatnak a „munka nélkül maradt” medvék Veresegyházon
Mindenesetre ez az incidens kiválóan mutatja, hogy az egyedi azonosítóval ellátott madarak visszaolvasása milyen hasznos és nagyszerű adatokat tud szolgáltatni a vonuláskutatás tudományának.