2024-05-15
2 olasz repülőtér is bevezeti az arcfelismerést
Az arcfelismerő programok fejlődésével egyre valószínűbb, hogy a jövőben akár teljesen kiválthatják a személyes iratokat a digitális megoldások. Persze a technológia széles körű turisztikai alkalmazására még jó pár évet várni kell, egyes repülőtereken már jelenleg is kísérleteznek a programokkal: Olaszországban például már idén nyáron mellőzhetjük az útlevelet.
Ugyan még korai lenne a szekrénybe zárni az útlevelünket, az arcfelismerő technológiának köszönhetően egyes repülőtereken már nem feltétlenül kell az analóg azonosítást választanunk. Olaszországban úgy tűnik, hogy már 2024 nyarán is kipróbálhatjuk a rendszert:
a Milánó Linate és a Catania repülőtereken már tesztelik a FaceBoarding névre hallgató programot,
aminek jóvoltából a fizikai útlevél, a személyi igazolvány, illetve a beszállókártya felmutatása nélkül haladhatnak majd át az utazók a repülőtéri ellenőrzési pontokon.
Nem is beszélve a mesterséges intelligenciáról: 4 ingyenes alkalmazás, amiben a mesterséges intelligencia megtervezi a nyaralást
A FaceBoarding maga egy egészen egyszerű folyamat: miután – online vagy a check-in pultnál – bejelentkeztünk a járatainkra, a két repülőtéren a FaceBoarding standhoz lépve beszkennelhetjük személyazonosító okmányunkat, beszállókártyánkat és az arcunkat – ismerteti a procedúrát a Matador Network.
Portugáliában is kísérleteznek vele: Több repülőterén még az idén bevezeti a biometrikus azonosítást az európai ország
Fotó: Vince Fleming / Unsplash
Ezt követően az utasok anélkül haladhatnak majd át az ellenőrzési pontok elkülönített sorain, hogy bármelyik iratukat fel kéne mutatniuk.
Persze azért még gyerekcipőben jár a kezdeményezés, ugyanis a FaceBoarding programhoz egyelőre még csak az olasz ITA Airways és a skandináv SAS légitársaságok csatlakoztak, így a többi utazónak a beszálláskor még fel kell mutatnia az adott iratokat.
Fotó: ShutterstockJelenleg az utazóknak lehetőségük van csupán egyetlen járat erejéig, vagy az egész – 2025 decemberéig tartó – tesztidőszak idejére bekapcsolódni a programba. Ezt a FaceBoarding pultoknál tudjuk megtenni.
Persze az arcfelismerő program használatára senkit se köteleznek,
ha nem szeretnénk kipróbálni, akkor ugyanúgy utazhatunk a fizikai irataink felmutatásával. A FaceBoarding könnyebb használatának érdekében a megálmodók egy telefonos alkalmazást is készítenek, amely az otthoni regisztrációt is lehetővé teszi az utazók számára.
Az applikáció várhatóan 2024 júniusára készül el.
Olaszország a vasúti közlekedés területén is alakít: Videó: forradalmasíthatja a tömegközlekedést az olaszok legújabb mágnesvonatja
A biometrikus azonosítás célja, hogy csökkentse a repülőtéri sorokat, felgyorsítsa a haladást, valamint a technológia segíthet az útlevélcsalások területén is. Ezeket a biometrikus azonosítást már több nemzetközi repülőtéren és vonatállomáson is használják, ám a FaceBoardinghoz hasonló arcfelismerő rendszerek megléte
nem jelenti azt, hogy útlevél vagy személyi igazolvány nélkül érkezhetünk a repülőterekre.
Egyelőre még muszáj magunkkal hoznunk az okmányainkat annak érdekében, hogy el is tudjunk jutni a kiválasztott úti célra.
Fotó: Shutterstock