Így maradhatsz biztonságban durva turbulencia esetén Így maradhatsz biztonságban durva turbulencia esetén
Fotó: Fotó: Unsplash/Trinity Moss

2024-05-22

  • Drive
  • Check-in
  • Így maradhatsz biztonságban durva turbulencia esetén

Így maradhatsz biztonságban durva turbulencia esetén

A Singapore Airlines egyik, Londonból Szingapúrba tartó járata május 21-én erős turbulenciába került. A gép fedélzetén 211-en utaztak, közülük egy ember meghalt, többen pedig megsérültek. Érthető, hogy a turbulenciától sokan tartanak, de a repülőgépek személyzete ezekre a helyzetekre is ki van képezve. Mutatjuk, hogyan tudunk magunkra vigyázni akkor, ha a repülőút rázóssá válik.

A Singapore Airlines Londonból Szingapúrba tartó járatán összesen 211 utas, valamint a 18 fős személyzet tartózkodott akkor,

amikor a gép a turbulencia miatt mindössze három perc leforgása alatt nagyjából 1600 métert süllyedt.

A hirtelen süllyedés során összesen harmincan sérültek meg, közülük jelenleg hét ember állapota súlyos. Az incidens egy halálesettel is járt: egy 73 éves férfi feltehetőleg szívroham miatt vesztette el életét.

A beszámolók szerint legfőképp azok sérültek meg, akik nem voltak bekötve.

Turbulencia a leggyakrabban akkor keletkezik, amikor kétféle sebességű levegőtömeg érintkezik, de lényegében minden turbulenciának nevezhető, ami során egy gép heves mozgást végez a légáramlatok sebességének és irányának változása miatt. Ráadásul olyankor is előfordulhat, amikor az égbolt látszólag tiszta.

A durva turbulencia egyébként ritka jelenségnek számít: a becslések szerint 50 ezer járatból csupán egyetlen az, ahol ilyet kell elviselniük az utasoknak.

Ezeken az útvonalakon azért számolhatunk vele: Ezeken a repülős útvonalakon a legdurvább a turbulencia

Fotó: Shutterstock

Hogyan vigyázhatunk magunkra?

Ugyan a repülőgépek úgy vannak tervezve, hogy még az erősebb turbulenciának is ellenálljanak, balesetek ennek ellenére is megtörténhetnek.

Az első és a legfontosabb dolog, amivel megakadályozhatjuk, hogy baleset érjen minket, az az, ha bekapcsolva tartjuk a biztonsági övet. Felszállás és leszállás során ez kötelező is, de érdemes lehet útközben is becsatolni magunkat, hiszen különösebben nem zavaró, ugyanakkor életet is menthet.

Ha teljesen biztosra mennénk: Ide ülj a repülőn, ha mérsékelnéd a turbulenciát

Fotó: Shutterstock

Ralph Bediones légiutas-kísérő az Express cikkében azt javasolja, hogy mindenképpen maradjunk nyugodtak, és lehetőleg ne sétálgassunk. Ha mégse az ülésünkben tartózkodunk abban a pillanatban, amikor ilyen történik, akkor Bediones szerint siessünk a legközelebbi ülőhelyhez.

Ezen felül nem tanácsos mosdóba mennünk a turbulencia alatt, hiszen egy nagyobb széllökés könnyedén balesethez vezethet.

A pilóták egyébként minden esetben tájékoztatni fognak minket arról, ha már biztonságosan felállhatunk az ülésről.

Fotó: Rudy Dong / Unsplash

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!