2023-10-11
Mit csinálj, ha ágyi poloska van hotelszobádban?
A poloskafertőzés igazán alattomos dolog, nagyon nehéz észrevenni a matracokon a fertőzés kezdeti szakaszában. Általában külön kiképzik a szobalányokat, hogy milyen jelekre kell figyelni, és ha azok megjelennek, akkor azonnal matracot kell cserélni. A probléma egyik forrása, hogy mire észreveszik a szálláson, hogy baj van, már az előző vendéget összecsípték a bogarak, plusz magával is vihetett az élősködőből a táskáján vagy a ruháján. Tehát, amit tehetsz, az az, hogy te magad is ellenőrzöd az ágyak, kanapék, fotelek állapotát a használat előtt.
- Ahogy megérkezel a szobába, nézd meg jól az ágyat, akkor is, ha szépen be van vetve! És addig ne pakolj ki a bőröndből, amíg nem vizslattad meg jól a lepedő alatti állapotot. A matrac fejrészét és az ágyvéget is ellenőrizd, ott szeretnek legjobban éldegélni ezek az élősködők. A matrac szélén, a varrásokban is összegyűlnek, bátran emeld fel a matracot és ott is nézd meg!
- A bőröndödet soha ne tedd a szoba sarkába, ágyra, kanapéra, fotelba, ha lehet, akkor egy megemelt felületre fektesd, például egy komódra.
- Ha leellenőriztél minden díszpárnát, karosszéket, kanapét, az összes ágyat, és valahol találtál poloskát, szólj a hotel vagy szállás vezetőségének, és amíg nem kapsz új szobát, a bőröndödre húzz egy szemeteszsákot, hogy addig se másszanak be a bogarak a táskádba!
Fotó: Shutterstock
A kifejlett ágyi poloskák általában akkorák, mint egy almamag (5-7 milliméter), hosszúkásak, barnák, lapos, ovális alakúak, ha régen táplálkoztak, azonban ha jól lakottak, akkor léggömbszerű a formájuk, vörösesbarnák és megnyúltabbak. A fiatal ágyi poloskák általában kisebbek és áttetszőek vagy fehéressárgák, azokat nehezebb észrevenni, mert ha régen ettek, akkor teljesen átlátszóak. A poloskák nyoma rozsdabarna, vöröses foltokként jelentkeznek az ágyneműn vagy matracon, az ürülékük fekete pici pontok. Ezek az állatok vedlenek, tehát üres vázakat is láthatunk itt-ott. A fertőzött ágy vagy ágynemű jellegzetes, édeskés, dohos szagú.
Fotó: Shutterstock
Az egyik legalattomosabb csípésfajta az ágyi poloskáé, hiszen inkább apró kiütésre hasonlít, így előfordulhat, hogy későn kezdünk gyanakodni. A csípésekre jellemző, hogy egy csíkban jelennek meg: a poloskák csípnek és haladnak tovább azon a sávon, újra csípnek, megint továbbmennek. A poloskacsípés általában karokon és lábon jelenik meg, de ha a párna is fertőzött, akkor az arc egyik oldala lesz tele kicsi, piros puklikkal. Az ágyi poloskacsípés pár napon belül elmúlik, addig kezeljük hidrokortizon kenőccsel, hogy a gyulladást és a viszketést csökkentsük. Az ágyat, ágyneműt pedig sürgősen ki kell dobni, ha szállodában vagyunk, akkor a cserét azonnal követeljük!
Forrás: CNN
Fotó: Shutterstock