2024-06-04
Csernobilon túl: 5 katasztrófa sújtotta terület, amit bárki meglátogathat
Ha meguntuk a „megszokott" nyári úti célokat, izgalmas alternatívaként szolgálhatnak azok a rejtélyes és nyomasztó helyszínek, ahol bepillantást nyerhetünk a történelem árnyoldalába. Mutatunk 5 olyan területet, amelyek szokatlan élményt nyújthanak a kalandvágyó utazók számára.
A mai Nápoly közelében fekvő ókori települést a Vezúv Kr. u. 79-ben történt kitörése pusztította el. A katasztrófa vulkáni hamu alá temette Pompejit, ám figyelemre méltó részletességgel megőrizte épületeit, sőt lakosainak maradványait is. A Forum és az amfiteátrum mellett érdemes megnéznünk a számos, lenyűgöző freskóval díszített épületeket, különösen a híres Misztériumok villáját, amely Pompeji egyik legjobban megőrzött római kori villája.
Az UNESCO Világörökséghez tartozó helyszínen a túrák általában három óráig tartanak, ami alatt mind az ókori római kultúrával, mind a természet elsöprő erejével szembesülhetünk.
A Karib-térségben fekvő aprócska Montserrat szigetének egykori fővárosát 1995-ben pusztított el a Soufrière Hills tűzhányó. Az 1995-ben történt kitörések vastag hamuréteg alá temették a várost, de a lakosság még időben el tudott menekülni. A modern Pompejinek is nevezett helyszín ma már nyitva áll a látogatók előtt, akik idegenvezetőkkel bejárhatják a zárt zónát.
A szellemváros mellett pedig a mostmár csendes, de impozáns vulkán szintén megtekinthető közelebbről.
Ezt is nézd meg! Ne ehhez az orosz tóhoz tervezd a nyaralást: könnyen belehalhatsz
Fotó: Shutterstock
Az Egyesült Államok egyik legsúlyosabb katasztrófája volt az 1889-es johnstowni árvíz. A Pennsylvania-csatorna egyik gátjának átszakadása következtében végigsöpört a városon a minden falat áttörő víztömeg – több mint 2200 emberéletet követelve és széles körű pusztítást okozva ezzel. Tematikus túrák során felfedezhetjük a romokat és azt az újjáépített várost, amely már magasabbra került annak érdekében, hogy megelőzzék a jövőbeli katasztrófákat.
A látogatók végigsétálhatnak a South Fork-gát áttörésén is, amely az esemény erejének éles emlékét őrzi.
A fukusimai atomerőmű 2011-es katasztrófájának híre valószínűleg sokakban friss emlékként él. A Japán történelmében rekorderejűnek számító, Richter-skála szerinti 9,1-es földrengés akkora szökőárat váltott ki, amely az erőmű 3 reaktorában is olvadást okozott. A szétáradó radioaktív szennyeződés következtében 20 kilométeres körzetben evakuálták a lakosságot.
Fukusima és környéke ma is egy gondosan ellenőrzött zárt zóna. Jelenleg is folynak a szigorú fertőtlenítési erőfeszítések, azonban bizonyos protokollok mellett már szerveznek túrákat ide.
Ezek során lehetővé teszik a látogatók számára, hogy megtekinthessék az erőmű külsejét és a zárt zónán kívüli területeket.
Ez is érdekelhet: Ezen az apró szigeten töltötte Oppenheimer utolsó napjait
Fotó: Shutterstock
A szigetországot számos tragédia érte az elmúlt 100 évben. A Hirosimai Béke Emlékpark a világtörténelem egyik legsúlyosabb csapásának helyszíne, amely Hirosima 1945. augusztus 6-ai atomtámadása előtt állít emléket. Az emlékmúzeumban személyes történeteken és korabeli műtárgyakon keresztül ismerkedhetünk meg a mindent elsöprő bomba pusztító hatásával, a nemzeti traumával és a békéért folytatott folyamatos küzdelemmel.
A parkban található az az 1964-ben meggyújtott Hirosimai Béke Emlékláng, amely szüntelenül ég addig, amíg el nem törlik teljesen a világban a nukleáris fegyvereket.
Fotó: Shutterstock
(Forrás: TheTravel)