2023-06-13
A klímán kívül még 12 trükk, hogy ne melegedjen fel az autód
Ha az autót közvetlen napsugárzás éri, a belső tér percenként egy fokot emelkedhet, így rövid idő alatt harminc fokról akár hetven fokra (!) is megnőhet a belső hőmérséklet, ami már halálos embere és állatra nézve is. A nyári autós túrákon mindig legyen veled napszemüveg, sok folyadék (főleg víz), némi ropogtatni való és valami nyugtató, de nem altató zene. Összeszedtük a legjobb, kicsi és praktikus hűtőtáskákat, amiben hideg marad az üdítő és az élelem is akár fél napig, szerezz be te is egyet, ami egész nyáron jó szolgálatot tesz majd!
Klíma, okosan
A légkondicionáló berendezést állítsuk be úgy, hogy mindenkit a lehető legegyenletesebben és legkíméletesebben érjen a hűvös – de nem túl hideg! – levegő. Kánikulában nem érdemes spórolni a klímával, egy túlhevült autó vezetésével ugyanis szinte hasonló kockázatot vállalunk, mintha ittasan ülnénk a volán mögé. Ha utazásunk során pihenőt tartunk – ami nagy melegben kifejezetten javallott –, igyekezzünk árnyékba állni, és a szélvédőt rövidebb megállás esetén is takarjuk be autófóliával, ami lassítja a belső tér átmelegedését.
- A gyermekeket és az időseket a közvetlen napsütéstől árnyékolással, a hőségtől pedig résre engedett ablakokkal lehet leginkább védeni. Soha ne irányítsuk a kifúvókat a gyerekek arcára!
- Mindig legyen kéznél víz.
- A gyerek átizzadt ruhája helyett váltás szett. Az autósülésekben nagyon gyorsan leizzadnak.
- Az idős, beteg embereknél mindig legyenek ott a gyógyszereik.
- Legalább kétóránként iktassunk be pihenőt, lehetőleg naptól védett helyen.
- Előfordulhat azonban, hogy valamennyi elővigyázatossági lépés ellenére is rosszul lesz valaki, esetleg úgynevezett hőkollapszus következik be, ami a magas külső hőmérsékletre adott ájulásos reakció. Ilyen esetben az ájultat hűs, levegőjárta helyre kell vinni, lábait enyhén felpolcolni, lazítani a ruháján és vizet adni neki. Az erre hajlamos embereknek különösen káros, ha az autóban 18 fokra állítjuk a klímát, amikor kint esetleg 20 fokkal több van.
Azonnal hívjunk mentőt, ha a fenti elsősegély tippek nem segítenek!
Előfordulhat, hogy a kutyánkat, cicánkat az autóban kell hagynunk, bár jobb ezt nem megkockáztatni. Ha ez mégis elkerülhetetlen, akkor figyelj a következőkre:
- Sokat segíthetnek az ablaküvegre belülről feltehető árnyékolók.
- Az 1-2 centire leengedett ablakok.
- A kikészített hideg ivóvíz.
- A parkolóhelyen az autó árnyékban legyen, és ez ne is változzék meg a gazdi visszatéréséig.
Ha nyaralni megyünk, készüljünk rá, hogy egyes nagyvárosok rendőrei vagy a parkolóőrei – kimondottan állatvédelmi okokból – feltörik a parkoló autót, ha egy járókelő jelenti nekik, hogy magára hagyott kutya tartózkodik benne, melynek a viselkedése szemlátomást zavart. Az egész mentőakció költsége természetesen az állat egészségét veszélyeztető autótulajdonost érinti.
Fotó: Shutterstock