Spanyolország helyett: 8 indok, hogy miért válasszuk az El Camino portugál szakaszát Spanyolország helyett: 8 indok, hogy miért válasszuk az El Camino portugál szakaszát
Fotó: Fotó: Shutterstock

2023-10-26

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Spanyolország helyett: 8 indok, hogy miért válasszuk az El Camino portugál szakaszát

Spanyolország helyett: 8 indok, hogy miért válasszuk az El Camino portugál szakaszát

Az elmúlt években egyre több ember dönt úgy, hogy a franciaországi, illetve spanyolországi indulás helyett inkább Portugáliából kezdenek neki az El Camino spirituális zarándokútvonalának. A kevésbé frekventált útvonal jó választás lehet azok számára, akik egy kicsit rövidebb, de annál csodálatosabb utat szeretnének végigjárni.

1. Más szögből láthatjuk az El Caminót

Több oka van annak, hogy egyesek inkább a Camino portugál szakaszát választja a népszerűbb hivatalos útvonalak helyett. Ha egy kevésbé frekventált utazásra vágyunk, ami teljesen más élményt nyújt, mint a népszerű Camino Frances, akkor a portugál útvonal lesz a nyerő, De ha egy kicsit különlegesebb történetről szeretnénk beszámolni barátaiknak, családtagjaiknak, akkor is érdemes lehet Spanyolország nyugati szomszédját választani.

Fotó: Shutterstock

2. Elkerülhetjük a tömeget

A francia Szent Jakab út tekinthető messze a legforgalmasabbnak a Camino útvonalhálózatán.

Míg 2019-ben a Santiagóba érkező zarándokok több mint fele számolt be arról, hogy ezt az utat választotta, addig a portugál szakaszt mindössze 20 százalékuk járta végig.

A második legnépszerűbb szakaszon ugyanannyira átelhetjük a Camino szellemiségét, azzal a különbséggel, hogy nem kell rohannunk azért, hogy időben elfoglaljuk az ágyakat, vagy hogy megvacsorázzunk a legjobbnak mondott éttermekben.

Olvastál már erről? Kijött a lista: ezekbe az országokba érkezik a legkevesebb turista

3. Kiváló borok és ínycsiklandó portugál fogások

Míg az olyan ételek, mint a spanyol patatas bravas, a hideg gazpacho és persze a tengeri herkentyűs paella kétségkívül jól tudnak esni a túra alatt, Portugáliában sem fogunk hiányt szenvedni a finomabbnál finomabb ételekben. Kipróbálhatjuk a mennyei portugál sós tőkehalételt, a Balachau-t, de aki szereti a kagylót, az sem marad hoppon.

Ha pedig valami igazán különlegesre vágynánk, Portó környékén ne hagyjuk ki sonkás, olvasztott sajtos, tükörtojásos sörmártással készített Francesinha-t sem!

A finom ételek leöblítéséhez persze sosem árt egy-egy jó bor, Portugáliában szerencsére ebből is bőven van választék. Az utak mentén található bodegákban még az elkötelezett borszakértők is fognak olyan italt találni, ami kedvükre való, de az éttermekben is tudunk majd miből választani – persze ha már erre járunk, mindenképpen kóstoljunk meg egy jó portóit!

Fotó: Shutterstock

4. Csodálatos világörökségi helyszíneket, építményeket fedezhetünk fel

A Camino portugál szakasza nemcsak, hogy három UNESCO világörökségi helyszínt is érint (Lisszabont, Portót és Santiagót), de emellett számos történelmi helyszínen is végigvezet.

Az út mentén a mór stílusú templomoktól kezdve az i.e. 900-ban épített hidakon át a lenyűgöző római kori helyszínekig, a történelem és a kultúra szerelmesei számára rengeteg érdekességet rejt az útvonal.

A középkori mór, illetve keresztény örökségek miatt érdemes Santaremben, Tomarban és Santiagóban is eltöltenünk egy kis időt, de Coimbra 13. században épült – szintén UNESCO világörökségi – egyetemét is meglátogathatjuk. Az út maga egyébként apró falvak, mesébe illő kápolnák és Szent Jakab-képekkel díszített pontokon visz végig.

5. Következetes időjárás

Ha utánaolvastunk már a zarándokútnak, belefuthattunk olyan élménybeszámolókba, melyek azt részletezik, hogy milyen elképesztően forró tud lenni a Camino Frances. Bár Portugália időjárása sem mondható hidegnek, déli elhelyezkedése miatt egy kicsit hűvösebb. Egyébként szintén elhelyezkedésének köszönhetően a jó idő Portugáliában tovább tart, így nem véletlen, hogy sokan októberben, illetve novemberben vágnak neki az útnak.

Ez is érdekelhet: A legveszélyesebb természeti csodák a világon, ahol figyelnünk kell, hova lépünk

6. Változatos táj

Vidéki utak, erdei ösvények, macskaköves utcák, ókori hidak, régi római utak, szőlőskertek, dombok és olajfaligetek – ezek közül mind megtalálható a Camino portugál szakaszán. Ráadásul az útvonalnak van egy tengerparti része is.

Fotó: Shutterstock

7. Biztonságos, egyértelmű jelzésekkel ellátott utak

A Camino általában egy biztonságos útnak mondható, melyet rengeteg sárga nyíllal és kagylóhéjjal láttak el annak érdekében, hogy könnyen lehessen tájékozódni. A portugál Caminót minden évben rengeteg nő sétálja végig, akik egyáltalán nem érzik magukat veszélyben. Természetesen, ha valaki nem szeretne egyedül nekivágni, a többi zarándokhoz is tudunk csatlakozni – főleg Portóban, ahol jó sokan szoktak megpihenni.

Erről hallottál már? A „megmászhatatlan” grúz sziklacsúcs, ahol több mint 20 évig élt egy szerzetes

Fotó: Shutterstock

8. Rövidebb táv

Ha elsőre kicsit soknak hangzana a Camino Frances 790 kilométer hosszú útvonala, akkor érdemes elgondolkoznunk azon, hogy a portugál szakaszt válasszuk. Lisszabontól „csak” 620 kilométeren keresztül kell gyalogolnunk, de ha még rövidebb távban gondolkozunk, kezdjünk a zarándokútba Portó városában, ahonnan 230 kilométerre fekszik Santiago.

(Forrás: Follow the Camino)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!