2024-04-18
Autóval a horvát tengerpartra: erre az 5 dologra mindenképp figyelj!
Horvátország közelsége miatt sok magyar utazó dönt úgy, hogy autóval keresi fel a kiválasztott úti célt, hiszen a tengerpartok viszonylag közel vannak, a csomagtartóba pedig rengeteg dolog belefér. Ajánlott viszont felkészülni, és előre megtervezni az indulást, hogy véletlenül se fussunk bele meglepetésekbe. Mutatunk öt dolgot, amit érdemes szem előtt tartanunk!
2024. januárjától megkezdték Horvátországban az új sebességmérő kamerák telepítését, a modern, két irányban mérő eszközök viszont nemcsak a sebességre figyelnek majd, hanem más szabálysértésekre is – például a telefonozásra vagy a biztonsági övre.
Országszerte összesen 1700 kamera felszerelésére lehet számítani, ezek egy részét az alagutakban és azok környékén helyezik ki majd ki, de a közutak se maradnak ki az újításból.
A büntetéseket külföldre is kiküldik, amit az uniós szabályozás értelmében az adott ország hatósága fog begyűjteni. A telefonozásért akár 100 eurós büntetést is kaphatunk, a sebesség több mint 25 százalékos átlépéséért pedig akár 300 euróval is megbírságolhatnak.
A sebességhatárok megegyeznek a KRESZ-ben rögzítettekkel: autópályán 130 km/h, gyorsforgalmi úton 110 km/h, egyéb úton 90 km/h, lakott területen belül pedig 50 km/h a megengedett sebesség. A 24 évnél fiatalabb, illetve a két évnél frissebb jogosítvánnyal rendelkezők számára ez egy kicsit eltér: sztrádán maximum 120 km/h, gyorsforgalmi úton 100 km/h, egyéb úton pedig maximum 90 km/h sebesség megengedett.
Ezeken a szakaszokon bőven akad látnivaló: 4 látványos autós útvonal Horvátországban, ha kocsival vágnál bele a nyárba
Fotó: Shutterstock
A határmenti sorban állás elkerülése végett a magyar utazóknak (is) lehetőségük van egy úgynevezett ENC kártya bérlésére, amivel elkerülhető, hogy a beléptetőkapuknál várakozva, egyesével fizessük ki az adott autópálya, útszakasz díjait. Az ENC egy elektronikus berendezés, amit Varazdin (Varasd) és Sveta Helena (Szentilona) fizetőkapuinál, illetve a forgalmasabb benzinkutakon is megvásárolhatunk.
Vásárlás után egy felhasználónevet és egy jelszót is kapunk, a számlaegyenleget pedig a HAC honlapján, illetve a mobilapplikációban is nyomon követhetjük.
ENC megvásárlásra, de bérlésre is van lehetőségünk, segítségükkel pedig sorban állás nélkül, külön kapukon léphetünk be Horvátországba, a kártya meglétét automatikus rendszer ellenőrzi. Az Isztriai-félszigeten (Rijekától kezdve) viszont külön ENC-rendszer létezik, ugyanis ebben a régióban más szolgáltató kezeli az utakat.
Az Isztriai-félszigeten érdemes Humot is felkeresnünk: A világ legkisebb városa, ahol olyan pálinkát készítenek, amilyenről még nem hallottál
Fotó: Shutterstock
Szintén nem árt tudni, hogy Horvátországban az autók kötelező tartozéka a láthatósági mellény. Továbbá 12 évesnél fiatalabb gyerekek nem ülhetnek az anyósülésen, 5 éves korig (illetve 150 centiméteres magasság alatt) pedig a gyerekülés használata is kötelező a hátsó ülésen. Két éves kor alatti gyerek egy speciális ülésben ülhet az anyósülésen, de a légzsákot ki kell kapcsolni, illetve az ülést a menetiránynak háttal kell felszerelni.
A kerékpárosokra vonatkozó szabályok értelmében Horvátországban a 16. életévüket nem betöltött fiataloknak kötelező a bukósisak viselése. Ha robogóval vágnánk neki az útnak, akkor fel kell készülnünk arra, hogy legyen rajtuk rendszámtábla, illetve érvényes forgalmi engedély is szükséges. A horvát szabályok szerint a robogó egy olyan két- vagy háromkerekű motoros jármű, aminek motorja nem haladja meg az 50 köbcentiméter hengerűrtartalmat, és közúton haladva sebessége nem lépi át az 50 km/órát.
Ha már kerékpár, Horvátországban csodás partmenti szakaszokba futhatunk bele: 6 tengerparti kerékpárút Európában, ha bringázva nyaralnál
2024-ben az autópályadíjakon nem változtattak, így ugyanazok az árszabások érvényesek. 2023-tól Horvátországban is euróval fizethetünk, így néznek ki az egyes szakaszok árai:
Határátlépéshez:
- Gorican - Zágráb szakasz: 8,6 euró
Kvarner régió:
- Zágráb - Rijeka szakasz: 16,8 euró
- Zágráb - Krk sziget: 14,7 euró
- Zágráb - Rab szigeti komplehajtó: 13,2 euró
- Zágráb - Pag szigeti komplehajtó: 18,5 euró
Dalmácia:
- Zágráb - Zadar észak (Vir sziget, Nin) szakasz: 25,6 euró
- Zágráb - Zadar dél szakasz: 26,5 euró
- Zágráb - Biograd szakasz: 28,1 euró
- Zágráb - Vodice, Murter szigeti lehajtó: 30,2 euró
- Zágráb - Sibenik szakasz: 32,1 euró
- Zágráb - Trogir szakasz: 33,4 euró
- Zágráb - Split (Brac, Hvar) szakasz: 37,6 euró
- Zágráb - Makarska szakasz: 42,2 euró
- Zágráb - Ploce (Peljesac, Korcula) szakasz: 47,6 euró
- Peljesac híd: ingyenes
(díjak mértékeihez felhasznált forrás: horvatorszaginfo.hu)
Fotó: Tom Wheatley / Unsplash