2023-09-13
Így készíthetsz ivóvizet a természetben!
Testünk a kirándulásokon és túrákon folyadékpótlásért kiált. Két órányi túrázás után nagyjából egy liter vizet kellene innunk. Ha már elfogyott a víz, amit magunkkal vittünk, nincs mese, keresnünk kell egy patakot, folyót vagy tavat. A következő módszerekkel biztosak lehetünk abban, hogy a víz, amit a természetben merítünk, veszélytelen.
Tiszta, de mégsem
Noha számos, a természetben előforduló vízforrás (patak, folyó, tó) első pillantásra tisztának és ártalmatlannak tűnhet, rengeteg mikroszkopikus baktérium lehet benne, amelyek enyhébb vagy súlyosabb emésztési problémákat okozhatnak. Ezért nagyon fontos megtanulni a víztisztítást, hogy elkerüljük a kirándulás utáni gyomorproblémákat.
A vízben a leggyakrabban a kólibaktérium és a szalmonella fordul elő, de hepatitis A vírus, az enterovírus, a rotavírus és sok más vírus is terjedhet vízzel.
A legegyszerűbben úgy szabadulhatunk meg tőlük, ha felforraljuk a vizet. Ha erre nincs módunk, akkor használjuk a következő víztisztító eszközök valamelyikét!
Fotó: Shutterstock
A vegyi tisztítótabletták (inkább fertőtlenítők) azoknak ideálisak, akik minél kevesebb terhet akarnak cipelni a hátukon. Egy tabletta egy liter vizet tisztít meg. A két leggyakoribb vegyi eljárás a jódos vagy a klór-dioxidos tisztítás. A tabletták többsége hatásosan semlegesíti a mikroorganizmusokat, baktériumokat és vírusokat, a víz színe azonban nem marad tiszta.
SZŰRŐK
A kommersz vízszűrők használata segít a vízből eltávolítani néhány baktériumot. De nem az összeset. A vízszűrők hatásosak néhány baktérium és parazita ellen, de a vírusokkal szemben tehetetlenek, mivel azok olyan kicsik, hogy a szűrő nem fogja fel őket. Az ilyen víztisztítás előnye, hogy a víz azonnal iható. A piacon található számos vízszűrő palack alapja a szén- és kerámiafilter, amelyen keresztül nyomással jut át a szennyezett víz. Tiszta, desztillált víz az eredmény, minden ártalmas, de hasznos anyagtól is megszabadítva. Ezért több termék esetében a filter végén egy réteg található, amely ionokkal gazdagítja a vizet, ezúttal már szennyeződés nélkül. Ha ilyen palackot használunk, akár zavaros forrásból is meríthetünk vizet.
Legnagyobb előnyük, hogy a szívószállal azonnal ihatunk bármilyen vízforrásból, a filterek odabenn mindent elintéznek helyettünk. Hátrányuk, hogy a szűrőkhöz hasonlóan nem képesek a vírusok kiszűrésére. A szívószálaknak általában szénfilterük van, amely megszabadítja a vizet a szagtól és a mellékíztől.
Fotó: Shutterstock