Milliókat fizet ez az egzotikus ország, hogy benépesítse vidéki falvait Milliókat fizet ez az egzotikus ország, hogy benépesítse vidéki falvait
A kép csak illusztráció
Fotó: Rap Dela Rea, Unsplash.

2025-01-16

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Milliókat fizet ez az egzotikus ország, hogy benépesítse vidéki falvait

Milliókat fizet ez az egzotikus ország, hogy benépesítse vidéki falvait

Világszerte több országban lehetett úgynevezett relokációs programokról hallani, melynek keretében az önkormányzatok pénzt ajánlanak azoknak, akik bevállalnák, hogy egy elnéptelenedő településen, térségben folytassák eddigi életüket. A legnagyobb visszhangot az olaszországi projektek keltették, de máshol, így például Japánban is léteznek hasonló kezdeményezések – persze az már változó, hogy kik, hol és milyen feltételek mellett élhetnek a lehetőségekkel.

Míg Föld több nagyvárosában is a népességnövekedés okoz problémát, addig a kisebb települések gyakran pont az ellenkezőjével, az elnéptelenedéssel küzdenek. Ezt a problémát Olaszországtól kezdve Svájcon át Spanyolországig, számos térségben különböző anyagi támogatást ígérő programokkal próbálják orvosolni.

Egy ehhez hasonló projektet Japánban is kialakítottak: a Regional Revitalization Corps (RRC) keretében a kormány arra ösztönzi az érdeklődőket, hogy tehermentesítsék a nagyvárosokat, és népesítsék újra az ország vidéki területeit.
Image
Ainokura, Japán / a kép csak illusztráció
Fotó: Shutterstock

Az RRC-t először 2008-ban indították el, és azóta egy hasznos eszközzé vált a helyi önkormányzatok kezében. A kormányzati program segítségével a kisebb települések nemcsak lakosságukon tudtak bővíteni, de a külföldi lakók egyfajta marketingeszközként is szolgáltak számukra. A jelentkezők ugyanis például gyakran posztolnak a közösségi médiában élményeikről, aminek hatására egyre több emberhez jut el a lehetőség híre. A várakozások szerint 2026-ra a 10 ezret is elérheti a tagsági létszám.

A program egyébként a Belügyminisztériumhoz tartozik, ami a helyi önkormányzatokkal együttműködve tudja támogatni a városokból vidékre irányuló migrációt. Azok, akiknek jelentkezését elfogadta az RRC, egytől három évig terjedő intervallumban nagyjából 3 millió yenes (kb. 7,5 millió forint) fizetésre számíthatnak, mindemellett persze a megélhetés költségeit is fedezik. A jelentkezőkkel általában kétféle szerződéstípust kötnek: az egyik egy alkalmazotti, a másik egy egyéni vállalkozói (freelancer). Az egyes szerződések persze területenként eltérhetnek, de a tagokat a legtöbbször arra ösztönzik, hogy lejártuk után is maradjanak, és indítsanak magánvállalkozást, vagy csak költözzenek oda.

A Japan Times szerint a külföldi tagok száma tavaly májusban elérte a 200 főt, akik különböző szakterületeken dolgozva segítettek új életre lehelni az elnéptelenedő vidéki térségekbe.

Image
Shirakawa, Japán / a kép csak illkusztráció
Fotó: Shino Nakamura, Unsplash
Ezekben az országokban valamivel egyszeűbb dolgunk van: 6 ország, ahol fizetnek azért, hogy odaköltözz

Persze ennek a lehetőségnek is vannak hátulütői akkor, ha mi magyarként akarnánk rá jelentkezni. Elsőként a jelentkezőknek tudniuk kell japánul, hiszen az 1-3 éves tartózkodásuk alatt muszáj lesz kommunikálniuk környezetükkel. Másodjára a lehetőség igénybevételéhez egy japán lakcímmel is kell rendelkezni. A részletekről, a jelentkezés menetéről és a résztvevőkről ezen a linken olvashatunk többet.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!