2023-12-31
10 európai ország, ha négynapos munkahétben gondolkodsz
A koronavírus-járvány következtében egyre általánosabb vált a távmunka és a hibrid munkarend, de több országban a megszokott ötnapos munkahét koncepcióját is elkezdték felülírni. Mutatjuk, mely európai országokban kísérleteznek a rendszerrel, és hogy hol valósították már meg a négynapos munkahetet.
Belgiumban még 2022 novemberében fogadták el azt a törvényt, aminek következményeképpen a belga munkavállalók számára lehetőség nyílik a négynapos munkavégzésre. A szerződésben rögzített órákat, feladatokat persze Belgiumban is el kell végezniük a dolgozóknak, ám a törvény az embereknek és a cégeknek is nagyobb szabadságot ad az időbeosztás menedzselésében.
Egy HR-cég felmérése szerint a törvény életbelépését követő egy hónapban mintegy 56,5 százalékkal nőtt meg azon munkavállalók aránya, akik a négynapos munkahét mellett tették le voksukat. Így például heti 40 órás munkaszerződés esetében a dolgozók négy napig tízórás felállásban végzik el feladatukat, írja a Schengen Visa.
A felmérés szerint a dolgozók 77,6 százaléka azért döntött emellett a felállás mellett, hogy több ideje jusson a magánéletre.
36,5 százalékuk továbbá a leterheltséget csökkentené, 29,3 százalékuk pedig abban reménykedik, hogy így több időt fog tudni tölteni a gyermekeivel.
Ha négynapos munkahétről beszélünk, nemzetközi szinten is egyértelműen Izland áll az élen: az északi országban a becslések szerint a munkavállalók több mint 90 százaléka már ilyen felállásban dolgozik. A négynapos munkahét hatásait egyébként már kutatók is megvizsgálták, akik arra jutottak, hogy a dolgozók között csökkent a stressz szintje és a kiégés gyakorisága, valamint javult a munka és a magánélet egyensúlya is.
Az országban történt az egyik leghosszabb kísérlet is a munkarendre: 2015-től egészen 2019-ig kísérleteztek vele.
Másféle kezdeményezések is népszerűek: Újabb európai városban tették ingyenessé a tömegközlekedést
A franciák nemcsak gasztronómiájukról és boraikról híresek, hanem arról is, hogy képesek együtt kiállni egy-egy jó ügy érdekében. Valószínűleg ennek van köze ahhoz is, hogy az országban már több mint két évtizede jogszabályba foglalták a 35 órás munkahetet, ami nagyban elősegítette a négynapos munkavégzésre való átállást több cégnél is.
Fotó: Unsplash/Pier Francesco Grizi
Litvániában 2021-ben egy olyan törvényt fogadtak el, amely megengedi a kisgyermekes szülőknek, hogy hetente csak 32 órát dolgozzanak – elsősorban ők azok, akik a négynapos rendszerben vannak.
Érdekesség, hogy a helyi köztévé megbízásából készült közvélemény-kutatásból az derült ki, hogy ugyan sokan támogatják a kezdeményezést (51%), vannak olyanok is, akik ellenzik az ötletet (35%), 14 százaléknak pedig nincs véleménye az ügyben.
A felmérésből az derült ki, hogy a 30 és 49 év közti lakosok és a harminc év alatti fiatal felnőttek örülnek a lehetőségnek, míg az 50 év felettiek ellenzik a munkarendet.
A boldogságot is érdemes összehasonlítani: Két szomszédunk is a legboldogabb országok között – Magyarországon már nincs akkora jókedv
A két országban bár semmilyen jogszabály nem írja elő azt, hogy hány napot kell dolgozniuk a munkavállalóknak, de egyáltalán nem ritka, hogy negyven óránál kevesebb időt töltenek a munkahelyeken.
A felmérések például azt mutatják, hogy Hollandiában egy átlagos munkahét 29 órás, de Dániában sem járnak rosszul a lakosok, akik átlagosan 33 órát töltenek egy héten a munkahelyi feladatokkal.
Fotó: Unsplash/Christian Möller
Portugáliában már egy ideje kísérleteztek a négynapos munkahét bevezetésével, a tesztidőszak pedig idén nyáron sikerrel zárult: az államilag támogatott program keretében Portugáliában egyelőre 39 vállalat dolgozóinak van lehetőségük arra, hogy az egyheti munkájukat négy napra sűrítsék be.
Ezt olvastad már? Az elnéptelenedő dél-olasz régió, ahol milliókat fizetnek, ha odaköltözünk
Az Egyesült Királyságban nemrég ért véget a féléves tesztidőszak, a résztvevő cégek pedig azt tervezik, hogy állandósítják a négynapos felosztást. A 4 Day Week Global, a Cambridge és az Oxford Egyetem által levezényelt kutatáshoz 61 cég mintegy 3300 munkavállalója csatlakozott, és a szóban forgó vállalatok 92 százaléka a projekt sikerét látva nem is jelezte, hogy visszatér az ötnapos verzióhoz.
Ne hagyd ki! Európai települések, ahol milliókat fizetnek azért, hogy odaköltözzünk
Photo by Leonardo Zorzi on UnsplashAz országokban egyelőre még tesztelik a négynapos munkahét koncepcióját. Spanyolországban például 2022 decemberében vette kezdetét a kísérlet, melynek keretében a programhoz csatlakozó cégek jókora állami támogatásban részesülhetnek – már amennyiben valóban képesek kidolgozni egy hatékony rendszert.
Európán belül a World Economic Forum felmérése szerint Németország munkavállalói számára az átlaghoz mérten jóval rövidebbek a munkahetek: a németek átlagosan 34,2 órát dolgoznak hét napban.
A szakszervezetek viszont további csökkentéseket szeretnének elérni: az Euronews által idézett kutatatásában a megkérdezettek 71 százaléka örülne a négynapos munkahétnek, míg a vállalatok kétharmada nyilatkozott úgy, hogy támogatná ezt a felállást. Továbbá a cégek 46 százaléka vallott arról, hogy kísérleteznek a négynapos verzió tesztelésével, most pedig úgy néz ki, be is lehet állni egy ilyen projekt mögé: a Münster Egyetem, a 4 Day Week Global és az Intraprenör legalább 50 cég jelentkezését várja a féléves tesztprogramra.
Fotó: Florian Wehde / Unsplash