Az Amalfi-part rejtett paradicsoma, ami Wagnert is inspirálta Az Amalfi-part rejtett paradicsoma, ami Wagnert is inspirálta
Fotó: Villa Rufolo, Ravello, Olaszország / Fotó: Shutterstock

2024-05-23

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Az Amalfi-part rejtett paradicsoma, ami Wagnert is inspirálta

Az Amalfi-part rejtett paradicsoma, ami Wagnert is inspirálta

A méltán híres Amalfi-partot nyaranta turisták ezrei keresik fel, és míg Amalfi vagy Sorrento is kihagyhatatlan úti célnak számítanak, addig Ravello dombvidéken fekvő településéről sem érdemes megfeledkezni látogatásunk során. Ravello tele van csodás kertekkel, hangulatos villákkal, történelmi utcácskákkal és persze ínycsiklandó fogásokkal.

A Tirrén-tenger fölött magasodik Olaszország egyik legkedveltebb térsége, az Amalfi-part. A nagyjából 50 kilométeren elterülő partszakasz összesen 13 községből áll, melyek közül a leghíresebbnek Amalfi, Positano és Sorrento mondhatók.

Az Amalfihoz közeli Ravello kőházait, középkori templomait és persze csodás kertjeit meredek és kacskaringós utcák hálózatán közelíthetjük meg. A 350 méter magasra települt várost az évszázadok alatt nemesek sokasága nézte ki magának, felvirágoztatásáért viszont a 12-13. században tevékenykedő Rufolo család felelős.

Ha már nemesek: A reneszánsz toszkán város, ahol a nemesek tornyokon keresztül versenyeztek egymással

Fotó: Shutterstock

Ők építettek fel a település látványosságainak egy részét, például a jellegzetes székesegyházat és a lélegzetelállító kilátást ígérő Villa Rufolót is. Ravellónak ezt az időszakot követően hosszú ideig gazdasági és társadalmi problémákkal kellett megküzdenie, ami azt is jelentette, hogy a tehetős nemesek java része a környező Sorrentóba és Nápolyba vándorolt – a Villa Rufolóról viszont sosem feledkeztek meg, egy skót lord (Sir Nevile Reid) pedig sajátjaként gondozta tovább a település ékkövének számító épületet és annak kertjét.

Ravello reneszánszát igazából csak a 19. század környékén kezdte el élni, amikor is felépült az Amalfi-régió partmenti úthálózata. Ekkor a település ismét felkerült a tehetősebb réteg térképére,

végül pedig művészek, zeneszerzők és értelmiségiek érkeztek meg területére.

Róma közelében is van egy művészfalu: A sziklacsúcsra épített olasz művészfalu, ami Rómától alig 50 kilométerre rejtőzik

Fotó: Shutterstock

Richard Wagner német zeneszerzőt például 1880-as utazása során varázsolta el az épület, de Boccaccio Dekameronját is a Villa Rufolo inspirálta.

Wagner nevét egyébként az évente megrendezett nívós zenei rendezvény, a Ravello Music Festival is őrzi, amit sokan csak Wagner Fesztiválként ismernek. Az 1953 óta megszervezett nyári eseményen a jazztől a klasszikus zenéig számos stílus képviselteti magát, de a képzőművészeti programok, a táncos mulatságok és fotókiállítások se maradnak ki a felhozatalból.

Mindenesetre Ravellónak nem ez az egyetlen csodálatos komplexuma;

a teraszokon magasodó Villa Cimbrone is legalább ilyen pazar látvánnyal ajándékozza meg az utazókat.

Ha szükségünk lenne egy kis inspirációra: 5 hangulatos olasz falucska, ha még tervezed a nyaralást

Az utcákon sétálva persze nem csak grandiózus villákkal, hanem apróbb épületekkel is találkozhatunk. Erre járva mindenképpen térjünk be a ravellói kerámiákat áruló üzletekbe, a térség természeti adottságait kiemelő Korallmúzeumba, és persze a megannyi tradicionális fogást kínáló étterembe és bárba.

Vacsora során „kötelező” megkóstolni a helyi citrusligetekből nyert limoncellót és a Delizie di Sorrento néven futó citromos süteményt.

Fotó: sterlinglanier Lanier / Unsplash

Habár nem Ravellóban fogjuk a legtöbb strandot találni, azért itt sem kell lemondanunk a fürdőzésről: a település egyetlen tengerpartja a sziklafalak között húzódó Spiaggia di Castiglione, ahol nyaranta koktélokat szürcsölve tudjuk élvezni a napsütést.

Fotó: Shutterstock

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!