2023-10-11
Vízumok és kedvezmények – Ezért a 3 dologért éri meg fiatalon utazni
Az Európai Bizottság 2018 óta évente hetvenezer vasúti bérletet bocsát ingyenesen az EU-ban élő 18 éves fiatalok rendelkezésére. Megalakulása óta a DiscoverEU projekt több mint 200 000 utazási bérletet ítélt oda, hogy minél többen felfedezhessék Európát, 2021 óta pedig már az Erasmus+ projektben is részt vesznek. Korábban mi is írtunk róla, hogy minden évben kétszer lehet pályázni ezekre az ingyenes Interrail-jegyekre.
A DiscoverEU az Erasmus+ tanulmányi programon belül azt a cél tűzte ki, hogy megismertesse az európai fiatalokkal az európai kultúrát és értékeket, valamint nyitottá tegye a fiatalokat a világ megismerésére és az idegen nyelveket is gyakorolják utazás közben. Honnan jött az ingyenes Interrail jegyek szétosztásának ötlete? A FreeInterrail-program koncepciója két német fiatal fejéből pattant ki; az alapvető ötletük az volt, hogy az EU minden európai fiatalt lepjen meg egy ingyenes vonatbérlettel a 18. születésnapján. A FreeInterrail-program kezdete óta nagyjából 700 ezren jelentkeztek a pályázatokra Európa-szerte, közülük 130 ezer fiatal kapott lehetőséget arra, hogy ingyenes vonatjeggyel körbeutazza Európát.
Kedvezmények
A múzeumoktól a tömegközlekedésen át néhány színházi és kulturális intézmény, fesztivál és olykor még éttermek is adnak ifjúsági- vagy diákkedvezményt. Hogy élhess velük, csináltass nemzetközi diákigazolványt, mert azt mindenhol el fogják kérni az érvényesítéshez! A múzeumokban azonban általában ifjúsági árengedmény van, amihez nem kell érvényes diákigazolvány.
Tanulói vízum
A világ mintegy 50 országában adnak ki speciális Work and Travel (munka- és utazási) vízumot vagy tanulói munkavállalási vízumot, amely lehetővé teszi a fiatalok számára, hogy utazás közben pénzt keressenek, és abból járják a világot. Ezeket a munkavállaói vízumokat sokkal könnyebben meg lehet szerezni, mint a „rendes" munkavállalásit vagy az ideiglenes tartózkodási engedélyt. Ezek a programok általában 18 és 30 év közöttiek számára elérhetőek, bár egyes országokban 35 év a felső korhatár. Minden országban más a jelentkezés menete, de általában illetékdíjat kell fizetni és azt is bizonyítanod kell, hogy van elég megtakarításod már az utazás előtt – ezzel küszöböli ki a fogadó ország, hogy valaki letelepedési céllal bárhol ott ragadjon. Arra is figyelj, hogy sok országban azt is megszabják, melyik munkaterületen lehet ilyen vízummal dolgozni (például csak vendéglátásban), ezért mindig alaposan olvasd el a kisbetűs részleteket és feltételeket.
