2024-04-18
Európa legolcsóbb wellnessközpontjai a pénztárcabarát pihenésért
A spa-, illetve wellnessközpontok nem feltétlen az olcsóságukról híresek, ám Európa adottságainak köszönhetően azért akadnak olyan helyszínek is, amelyek megfizethetőek. Mutatunk pár helyet, ahol nem kell túlköltekezni magunkat, ha egy kicsit kikapcsolódnánk.
A Prágától nem messze fekvő Karlovy Vary nem véletlenül szerepel az UNESCO világörökségi listáján. A város egyike Európa 11 nagy fürdővárosának, ráadásul a festői környék miatt már önmagában is csodás úti célnak számít. A pasztellszínű épületek között 15 fő termálforrás bújik meg, Karlovy Vary továbbá gyógyító hatású ivóvizéről is híres, amely már az 1800-as évektől kezdve vonzza a látogatókat.
Egy megfizethető alternatíváért vegyük célba a 120 évesnél is idősebb Elisabeth Baths nevű központot, ahol a legolcsóbb jegy ára 110 cseh korona, azaz nagyjából 1700 forint. A Saunia Thermal Resort is jó választás, itt például egy tetőtéri medencében pihenhetjük ki magunkat a 38 Celsius-fokos vízben – itt egy háromórás belépőjegy ára nagyjából 9200 forintnak megfelelő korona.
Ha lelkileg is kikapcsolnánk: 4 elvonulós úti cél azoknak, akik egy kis spirituális feltöltődésre vágynának
A Szarajevó nyugati szomszédságában található Terme Ilidža is jó választás akkor, ha nem akarunk túl sokat kiadni egy kis kényeztetésért. Az itt található termálvizeket már a római korban is kiélvezték, a falu neve is erre emlékezik, ugyanis az az „orvosság” szóra vezethető vissza.
A 15 hektáron elterülő Termalna Rivijera kültéri és beltéri medencékkel, és persze többféle kezeléssel várja a látogatókat.
Az egésznapos belépő itt 1800 forintnak megfelelő konvertibilis márkába kerül.
Vichy és a fürdőkultúra régóta kéz a kézben járnak; a közép-franciaországi úti célra nem véletlenül ragadt rá egykor a „vízi városok királynője” becenév. A termálvízért pedig évről évre számos turista keresi fel a várost, ahol olyan impozáns épületekben kapcsolódhatunk ki, mint a 19. század végi átrium, az art deco stílusú Hall des Sources.
Bár Vichy a közép-kelet-európai helyszínekhez mérten kicsit drágább, a Vichy Celestins Termálfürdőben egy félnapos jegy ára 35 euró, azaz nagyjából 13 ezer forint körül alakul.
Ha inkább a tengerpartokat céloznánk be: A francia tengerpart, ami egykor népszerűbb volt, mint a Riviéra
A Lengyelország nyugati részén, a cseh határhoz közel található Cieplice vizét évszázadok óta Közép-Európa egyik legjobbjaként tartják számon. Ez az állítás még inkább alátámasztást nyert, amikor a 19. században az akkor még amerikai nagykövet – később elnök –, John Quincy Adams is ellátogatott ide. Emiatt persze a térség hamar népszerűvé vált a felső osztály körében, a számukra kialakított infrastruktúra nagy része pedig egészen máig fennmaradt.
A figyelemre méltó építészet mellett Cieplice alacsony ásványianyag-tartalmú, fluorid-szilíciumos termálforrásokkal rendelkezik, amelyek hőmérséklete akár a 90 Celsius-fokot is elérheti.
A Cieplice Thermal Baths Resortban ráadásul egy medencékre és spa-szolgáltatásokra érvényes napijegy ára 59 zloty, tehát körülbelül 5400 forint környékén kezdődik.
Ha egy igazán természetközeli kiruccanásra szeretnénk beruházni, akkor érdemes felkeresnünk a Szerbia közepén található Banja Gornja Trepčát. A település történelme nagyjából kétezer éves múltra tekint vissza, a helyi vizek pedig tele vannak nátriummal és kénnel, aminek köszönhetően gyógytornász a hidroterápiára specializálódott.
Az Atomska Banja névre hallgató gyógyászati központban egy hidromasszázsért például elég 3500 forintnak megfelelő összeget kiadnunk.
Ide főleg gyógyászati, rekreációs céllal látogatnak az emberek, de a szálloda pihenésre is megfelelő.
(Forrás: Euronews)