Először sikerült levideózni egy kicsinyét szoptató kék bálnát Először sikerült levideózni egy kicsinyét szoptató kék bálnát
Fotó: Shutterstock

2024-07-23

  • Drive
  • Outdoor
  • Először sikerült levideózni egy kicsinyét szoptató kék bálnát

Először sikerült levideózni egy kicsinyét szoptató kék bálnát

Történelmi jelentőséggel bíró felvétel, amelyhez foghatót korábban még sosem lehetett látni, hiszen annak ellenére, hogy a kék bálnát a világ legnagyobb emlőseként tartjuk számon, a szokásairól csak nagyon keveset tudunk. Az esetet a Kelet-timori Demokratikus Köztársaság vizeiben sikerült videóra venni.

A felvételen látható bálnák éppen az Ausztrália déli részéről az Indonéziában található Banda-tenger felé haladtak, miközben az anya közel ötezer kilométeres távon szoptatta kicsinyét. A víz alatti videó ritka betekintést enged a bálnák életébe, amit az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) tudományos kutatóprogramján résztvevőknek köszönhetünk akik már 2006 óta tanulmányozza a bálnákat a területen. A tenger ezen szakaszán ugyanis gyakran lehet a vízi emlősökkel találkozni, kék bálnáktól kezdve delfineken át néha még cápák és teknősök is felbukkannak. A jelenség azzal magyarázható, hogy több mint háromezer méter mély csatornák találhatók a térségben, amelyek átjáróként szolgálnak számos vízi állat számára a Csendes-óceán és az Indiai-óceán között.

Timor-Leste mély, parthoz közeli vize, főként az Ombai-Wetar-szoros és az ország északi partja a világ egyik legjobb helyszíne a kék bálnák tanulmányozására. Az újszülött borjaktól kezdve a szoptató anyákon keresztül a párzó bálnákig, a Timor-Leste vizein rengeteg helyzetben sikerült lencsevégre kapni a világ legnagyobb, mégis legrejtélyesebb állatait

– mondta Karen Edyvane, az ANU professzora, aki egyben a Charles Darwin egyetem kutatója is. A felvételen felbukkanó bálna borjú rendkívül fontos abból a szempontból, hogy a kutatók kicsit többet megtudhassanak a faj szaporodásáról és a kezdeti éveikről. Dr. Elanor Bell, kutató szerint ez a videó fontos bizonyítékként szolgál, miszerint a Timur-Leste területe fontos szerepet játszhat ebben a folyamatban.

Egy kifejlett kék bálna a 33 méter hosszúságot is elérheti, így a legnagyobb élő állat a Földön, ahogy nehezebb sincs, hiszen tömege elérheti a 270 tonnát is. Évszázadokkal ezelőtt közel 350 ezer kék bálna is élhetett, de a 19. és 20. században a bálnavadászok miatt ez a szám drasztikusan lecsökkent. Jelenleg több mint 25 ezer példányról tudunk, a fajt pedig veszélyeztetetté nyilvánították, ennek ellenére több jel szerint példányszámuk egyre csak növekedik.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!