Fő a frissesség: neked megér ennyit egy doboznyi levegő? Fő a frissesség: neked megér ennyit egy doboznyi levegő?
Izlandi levegő
Fotó: Shutterstock

2024-11-06

  • Drive
  • Outdoor
  • Fő a frissesség: neked megér ennyit egy doboznyi levegő?

Fő a frissesség: neked megér ennyit egy doboznyi levegő?

Bár első hallásra abszurdnak hangozhat, hogy valahol dobozos levegőt árulnak a turistáknak, tényleg léteznek olyan helyszínek, ahol szuvenírként árulják a friss levegőt. De vajon mindez csak egy ügyes marketingfogás, vagy tényleg vannak olyanok, akik beruháznak ilyesmire?

Az Olaszország északi részén található Comói-tó környékén sétálva a látogatók egy különös ajándékkal is találkozhatnak a szuvenírboltokban. A dobozolt levegőt David Abagnale marketingszakember dobta a piacra, de közel sem ő volt az első, aki egy ilyen szokatlan lehetőséggel próbálkozott. Nápolyban például már a második világháborút követően lehetett ilyet kapni: ezt az „Aria di Napoli” nevű terméket egy Gennaro Ciaravolo nevű férfi kezdte el forgalmazni olyan fémdobozokban, konzervekben melyeket még az amerikai csapatok osztogattak a környéken.

Ciaravolo „találmánya” viszont inkább egy társadalmi szerepvállalás volt a nápolyi „cazzimma” nevében, ami a találékonyságot és a talpraesettséget helyezi a figyelem középpontjába.

A 400 milliliteres comói terméket ezzel szemben inkább emlékként árulják: egy doboz elvileg 21 százalék oxigént, 0,93 százalék argont, 0,04 százalék szén-dioxidot, valamint kis százalékban a tóparton csapdába esett nitrogént és neont tartalmaz. Egy doboz ára 10 euró (kb. négyezer forint).

Ez nem egy termék, sokkal inkább egy kézzel fogható emlék, amit a szívedben őrzöl. Persze a dobozok teljesen újrahasznosíthatók, de akár tolltartóként vagy vázaként is használhatjuk” – mondta Abagnale a CNN-nek.

Nem csak Olaszországban van ilyen

Meglepő módon ez nem egy különálló eset, ugyanis a világ más pontjairól is hazavihetünk levegőt: a Fattrol nevű cég többek között pekingi, kaliforniai, patagóniai, athéni, norvég, szingapúri és brazil levegőt is árul. A leírásokban egyébként azt is megtaláljuk, hogy pontosan honnan gyűjtötték be a levegőt: a hawaii változatban például honolului és tengerparti levegőt is kapunk. Emellett az izlandi szuvenírboltokban is találkozhatunk friss, gleccseri levegőt tartalmazó dobozokkal.

Mindenesetre tény, hogy ugyan ezek a cégek komolyan veszik magukat, a vásárlók valószínűleg csak viccből vásárolnak ilyesmit. A tudósok szerint pedig a csomagolt levegőnek semmilyen jótékony hatása sincs.

Néhány vállalat, mint például a zöldterületek levegőjét becsomagoló Aethaer termékeivel a légszennyezettségre, környezettudatosságra szeretnék felhívni a figyelmet. A bevételeket úgy tudni, hogy megfizethető légzőmaszkokra fordítják.

(Források: Euronews, CNN)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!