2023-12-04
4 futurisztikus városterv, ami megmutatja, milyen élet várhat ránk a jövőben
Az emberiséget mindig is érdekelte, hogyan fog kinézni az élet színtere a jövőben, ám néhány építészeti projektnek köszönhetően már látható, hogy a várostervezés egy teljesen új szintre lépett. A leendő városok a zöld infrastruktúrára és az okostechnológiára építenek, de van köztük olyan is, ahol már repülő autókban gondolkoznak. Egyes projektek már a megvalósítás útjára léptek, de vannak, amikre egyelőre még várni kell.
Az Architecture Design csapatát is érdekelték azok a jövőbeli projektek, melyek a leendő futurisztikus városokat alakítanák ki. Az egyik ilyen projekt Mexikóban, Cancúnhoz közel épülne fel. A több mint 7,5 millió növényből álló okosváros terveivel még 2019-ben állt elő Stefano Boeri olasz építész. A cél, hogy a város önmaga tudja előállítani a működéséhez szükséges energiát és az élelmiszereket, az ivóvízről pedig egy szűrőrendszer gondoskodna.
Ezt olvastad már? A futurisztikus koncertterem Las Vegasban, amilyet a világ még nem látott
Marc Lore milliárdos által megálmodott Telosa célja az lenne, hogy egy olyan várost hozzon létre az Egyesült Államokban, mely alaprajzként szolgálhat a jövő generációi számára. A fenntartható városként elképzelt és a Bjarke Ingels Group által megtervezett városrész megújuló forrásokból fogja fenntartani magát: a zöldterületek védelmével, a víz tisztításával és a gépjárművek kiváltásával gondolkozik kialakítani egy futurisztikus közösséget.
A projektet Nevada, Arizona vagy Utah sivatagos határán szeretnék megvalósítani, a számítások szerint pedig legkorábban már 2030-ban beköltözhet az első lakó – a hivatalos weboldalon már lehet is jelentkezni.
A biológia területén is egyre jobban teljesítünk: Olyan növényt vehetünk jövőre, amitől 30-szor tisztább lesz a levegő a lakásban
Fotó: Telosa Press Kit
Szaúd-Arábia egy egészen furcsa kialakítású városban gondolkozik, sőt már bele is kezdett: a The Line 160 km hosszú lineáris városára a tervek szerint akár kétszáz milliárd dollárt is költhet az ország.
A „hosszú város" ötletével a Szaúd-Arábia praktikusságra törekszik: a weboldal szerint a leendő lakosok mindent elérhetnek öt perc alatt, amit pedig nem, azt a szupersebességű vonatra felszállva közelíthetnek meg – ezzel egyébként a 160 kilométert mindösszesen húsz perc alatt tudnánk megtenni.
A kulcs itt is a fenntarthatóságon lenne. Amellett, hogy az épület beleolvadna a környezetbe, 100 százalékban megújuló energiát használna, a tervezett kilencmillió lakos így együttesen egy 34 négyzetkilométernek megfelelő ökológiai lábnyomot hagyna maga után.
A weboldal szerint az első úti céljait 2024-től ismerhetjük meg, a tervek szerint pedig 2026-tól élesedik majd a The Line.
Szaúd-Arábia nem viccel, ha technológiáról van szó: Szaúd-Arábia sípályát épít a sivatag közepére, de talán ez a legkevesebb
Bár több futurisztikus várostervezetről is hallhatunk manapság, úgy tűnik, hogy az Oceanix Busan lehet az első közülük, ami teljesen megvalósul. A projekt során egy olyan várost terveztek, mely teljes egészében a vízen lebeg. A prototípust már 2022 áprilisában bemutatták az ENSZ-nek, a biosziklákra épült, önfenntartó város a számítások szerint 2025 és 2028 között fog elkészülni.