2024-01-15
Itthon nincs gond, de pár európai országban még mindig csigalassú az internet
Egyes statisztikák szerint naponta átlagosan több mint hat órát töltünk az interneten, így nagyon nem mindegy, hogy ez az idő produktívan vagy inkább a lassú internettől frusztráltan telik. Emiatt kulcsfontosságú is lehet, hogy éppen milyen országban tartózkodunk: a fizikai elhelyezkedés ugyanis nagyban befolyásolja, milyen gyorsan tölt be egy adott oldal az eszközünkön. Mutatjuk, milyen minőségű internetre számíthatunk Európában!
Az Euronews mutatta be a Business Comparison eredményét, akik a Google oldalbetöltési sebességről szóló elemzéseinek adatait felhasználva megvizsgálták az európai országokban a weboldalak átlagos betöltési sebességét, számítógépen és mobileszközökön egyaránt.
A listán – mint olyan sok egyéb összeállításban – nem meglepő módon az északi országok dominálnak:
Svédországban átlagosan 3,74, Finnországban pedig 3,84 másodperc alatt tölt be egy oldal asztali gépen vagy laptopon.
Finnország egyébként nem csak sebességben jár az élen: ők 2010-ben – a világon elsőként – alapvető joggá nyilvánították az állampolgáraik internet-hozzáférését.
A megosztott harmadik helyen Dánia és Lettország végzett, mindkettő 4 másodperces átlagsebességgel, majd Litvánia (4,14) és Svájc (4,23) következik. Utánuk Csehország és Szlovákia jön 4,38 másodperccel, majd Németország következik (4,41),
Magyarország az előkelő nyolcadik helyen áll Nyugat-Európa nagy részénél gyorsabb, 4,49 másodperces átlagsebességgel.
Ajánljuk figyelmedbe! 5 praktikus alkalmazás, ami jelentősen megkönnyíti az utazók életét
Az utolsó előtti négy helyen Lengyelország (6,09), Ciprus (7,18), Románia (8,59) és Bulgária (9,38) áll, a leglassabb asztali internetsebességet pedig Törökországban mérték, ahol átlagosan idegtépően sokáig, 10,22 másodpercig tart egy weboldal betöltése – mindez annak tudható be, hogy az ország szolgáltatói a mai napig harmincéves rézkábeleket használnak.
A mobileszközök sebességét mutató rangsorban nincs sok változás, itt is Svédország került az élre 7,48 másodperces átlagsebességgel, Törökország pedig 13,19 másodperces betöltési idővel ebben a kategóriában is utolsó lett.
Fotó: Unsplash/Philipp Katzenberger
Az egyik kulcstényező a mobileszközök által használt, korlátozottabb adatátviteli sebességre képes hálózat, ami, mint látjuk, másodpercekkel is lassabb lehet, mint a vezetékes szélessávú internet. Ezenkívül a mobileszközök hardvere szinte mindig kisebb teljesítményű, mint az asztali számítógépeké és a laptopoké, ez is lassít egy kicsit az élményen.
És persze a mobileszközök kisebb képernyőmérete és alacsonyabb felbontása miatt előfordulhat, hogy az alapból számítógép-képernyőre kitalált webhelyeknek különböző plusz elemeket kell betölteniük, ami szintén hozzájárul a hosszabb betöltési időhöz.
Ha tovább olvasnál: Megújul a Google Térkép: mutatjuk, milyen funkciók jönnek!
Bár úgy tűnhet, hogy az internet sebessége csak kényelmi probléma a böngészés során, ez nem teljesen igaz: meglehetősen nagy hatással van a vállalkozások online érvényesülésére az, hogy mennyi idő alatt nyílik meg a weboldaluk. Minél tovább tart ugyanis egy oldal betöltése, annál valószínűbb, hogy az érdeklődők elhagyják a webhelyet – ez az úgynevezett „visszafordulási arány.” Ez pedig kevesebb potenciális vásárlót jelenthet az adott cég számára.
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!
Fotó: Benjamin Dada/Unsplash