2024-05-19
Ez a világ 7 legokosabb városa 2024-ben
Ha valaha már elgondolkoztunk azon, hogy az olyan óriási nagyvárosok, mint Tokió vagy Szingapúr hogyan tudják a technológiát és a fenntartható innovációt városi környezetben kombinálni, akkor a választ az okosváros-indexben találhatjuk meg. Az IMD több faktor alapján osztályozta a világ városait, melyek alapján A, AA vagy AAA kategóriába sorolta be azokat. Mutatjuk Földünk 7 legokosabb városát!
Az okos városok lényege, hogy egymással összekapcsolt rendszereket és infrastruktúrát alkalmaznak, beleértve ebbe a közlekedést, az energiát, az egészségügyet, az oktatást, a kommunikációt és a kormányzást is – ezek közül ráadásul mindegyik korszerű digitális platformokba integrálódik.
Ezek az elemek egymással együttműködve optimalizálják az erőforrás-felhasználást, javítják a szolgáltatások elérhetőségét, elősegítik az innovációt, valamint rugalmas, reszponzív és ellenálló városi környezetet képesek létrehozni.
Az IMD globális üzleti iskola idén is összeállította a legokosabb városokról szóló ranglistáját, melyben azokat a városokat díjazták, akik – fenntartható – technológiával és komplex megoldásokkal navigálnak a modern urbánus világban.
Mindezek alapján a világ hetedik legokosabb városának a svájci Lausanne mondható, amit a leírás szerint a város által kifejlesztett LUDP rendszernek köszönhet, mely egy átfogó platformot biztosít a várostervezési és városfejlesztési adatok gyűjtéséhez, elemzéséhez és megosztásához. Ez különböző forrásokból szerzett adatok segítségével igyekszik javítani azokon a szolgáltatásokon, amelyeket a városok nyújthatnak a helyieknek – Lausanne kezdeményezése pedig meghozta a gyümölcsét, hiszen a svájci város mára a világ egyik legokosabbjának mondható.
Lausanne környékén egy UNESCO világörökségi helyszín is van: 5 alig ismert UNESCO világörökségi helyszín, amit egyszer látni kell
Hatodik helyen Koppenhága végzett, ahol az egész városban egy okosvilágítási rendszert alkalmaznak, mely képes a fényerőt a forgalomnak megfelelően beállítani. Emellett a dán fővárosban olyan fejlesztések zajlottak, melyek segítenek ellenállni az éghajlatváltozás hatásainak: többek között zöldtetőket alakítottak ki, és olyan járdákat hoztak létre, melyek átengedik az esővizet, ami így a talajba tud jutni..
Ötödik helyen Szingapúr modern városa áll, ahol a Smart Nation kezdeményezésnek köszönhetően számos területen sikerült megbirkózniuk a modern városi élet kihívásaival. A projekt során az egészségügy, a közlekedés, a lakhatás és az oktatás területét is több oldalról sikerült egymáshoz kapcsolni a jobb együttműködés érdekében.
Negyedik helyen egy másik svájci város, Genf végzett. Genfben az energiaelosztás optimalizálása érdekében okoshálózati technológiákat vezettek be, mely segítségével nyomon tudják követni a fogyasztást, és integrálni tudják a megújuló energiaforrásokat a város elektromos hálózatába
Ez is érdekelhet! 2 olasz repülőtér is bevezeti az arcfelismerést
A dobogó legalsó fokán az ausztráliai Canberra tudott felállni, mivel a város jelentős beruházásokat hajtott végre a megújuló energiaforrások és a fenntarthatóság területén. Hangsúlyt fektettek a napenergia használatára, energiahatékony építési szabályokat írtak elő, valamint különböző kezdeményezésekkel ösztönözték az újrahasznosítást és a hulladékcsökkentést is.
A második helyet Norvégia fővárosa tudhatja magáénak, amely ambiciózus célokat tűzött ki annak érdekében, hogy 2030-ra teljesen karbonsemleges legyen. A fenntartható városfejlesztés modelljeként szolgáló FutureBuilt Oslo és több környező város együttműködésével jött létre, és olyan projektekre összpontosít, amelyek az energiahatékonyságot, a szén-dioxid-semlegességet és az innovatív építészeti megoldásokat helyezik előtérbe.
A mesterséges intelligencia is jó barát lehet: 4 ingyenes alkalmazás, amiben a mesterséges intelligencia megtervezi a nyaralást
Az aranyérmet pedig a svájci Zürich vihette haza, amely egy komplex Smart City-stratégiát dolgozott ki a fenntartható jövőkép eléréséért. Ez olyan területekre összpontosít, mint az energiahatékonyság, a közlekedés, a digitalizáció és a polgárok bevonása.
(Forrás: The Travel)