2023-04-22
A Föld 15 legérdekesebb helye, ami még rekorder is
Érdekesség, amit kevesen tudnak, hogy a Viktória-vízesés két ország, Zambia és Zimbabwe határán található, és ez a leghosszabb vízesés a Földön. Legmagasabb pontján 885 méter magas és 1708 méter hosszú.
Fotó: Shutterstock
Az oroszországi Bajkál-tó a világ legmélyebb tava, vize a Föld édesvízkészletének egyötödét teszi ki. A 636 km hosszú és 25–79 km széles tó az 1642 méteres mélységet is eléri. Sajnos nem köztudott még mindig, hogy a Bajkál-tó nemcsak a legmélyebb, de a legmérgezőbb is: 50 év alatt 6 és fél tonna mérgező hulladék ömlött a tóba, és nem ez volt ez egyetlen környezeti katasztrófa a környéken, hiszen 2020-ban egy magára hagyott vegyi üzem minden mérge belefolyt a tavat tápláló Angara folyóba.
Fotó: UnsplashAz Angel-vízesés, vagyis a Kerekupai-Merú a világ legmagasabb vízesése, és Venezuela keleti részén található. A hatalmas víztömeg 1283 méter magasból zúdul alá. Mielőtt elindulnál a világ legérdekesebb vízeséséhez, jó ha tudod, hogy nagyon nehéz megközelíteni: helikopterrel tudsz odajutni vagy az esős időszakban, mgas vízállásnál csónakkal, de ez csak még érdekessebbé és kalandosabbá tenné a túrát, nem igaz?
Fotó: Shutterstock
A Lambert-gleccser a világ legnagyobb gleccsere. Az Antarktiszon található, 80 km széles, 434 km hosszú és körülbelül 2500 méter mélységig hatol be a tengerbe.
Fotó: Shutterstock
Az Ausztráliához tartozó Nagy-korallzátony bolygónk legnagyobb ilyen jellegű képződménye, és nevéhez hűen a Korall-tengerben található. 2000 km hosszan húzódik, 34,4 millió hektáron, és még az űrből is látható. Jó hír, hogy az utóbbi időben rengeteg energiát és pénzt fordítanak a korallzátonyok megmentésére az egész világon.
Fotó: Shutterstock
A Kīlauea egy még 2018-ban is aktív pajzsvulkán (1247 méter magas) a Hawaii-szigetek déli partján. Életkorát nagyjából 300 000 és 600 000 év közöttre becsülik, és attól rendkívül érdekes, hogy ez a legaktívabb vulkán a világon. Utoljára 2018-ban tört ki.
Fotó: Shutterstock
A Nílus a Föld leghosszabb folyója, teljes szakaszát 6695 és 6853 km közé teszik. Útja során a forrástól a torkolatig fő mellékfolyóival tizenegy ország (Tanzánia, Ruanda, Burundi, Kongó, Kenya, Uganda, Dél-Szudán, Etiópia, Eritrea, Szudán, Egyiptom) területén halad keresztül.
Fotó: Shutterstock
Sokan nem is tudják, hogy Izland a legnagyobb vulkanikus sziget a világon: 103 000 km²-es területéből 12 000 km² gleccser, 3000 km² tó, 11 000 km² pedig terméketlen lávamező.
Foto: Getty ImagesA brazíliai Praia do Cassino a leghosszabb érintetlen homokos tengerpart a világon, 212 km hosszú, de egyes mérések szerint a 254 km-t is eléri. A atlanti partszakasz az ország legdélebbi végén, a Rio Grande do Sul államban van, ha valahova, egyszer ide mindenkinek érdemes lenne elutaznia, hogy megtapasztalja a Föld óceánjainak végtelenségét.
Fotó: Shutterstock
A nepáli Csomolungma a tengerszinttől számítva a legmagasabb hegy a Földön, amely a Himalája hegység része. Érdekesség, hogy a Csomolungma csúcsán halad át Kína és Nepál határvonala. És hogy milyen magas a csúcs? 8848,8 méter.
Fotó: Shutterstock
A Kaszpi-tenger (ami valójában tó) területén több ország is osztozik Ázsiában. A világ legnagyobb tavának területe 371 000 km², és így az egyetlen tó a Földön, amelynek a területe meghaladja a 100 000 km²-t.
Fotó: Shutterstock
A Szahara a legnagyobb száraz sivatag, a mérete szinte felfoghatatlan: 9,2 millió km². Vannak ennél nagyobb sivatagok is a Földön (de azok nem száraz sivatagok): az Antarktiszi sivatag 14,2 millió km², az Északi-sarkvidéki sivatag pedig 13,9 millió km². A Szahara 12 afrikai ország területén terül el: Algéria, Csád, Egyiptom, Eritrea, Líbia, Mali, Mauritánia, Marokkó, Niger, Nyugat-Szahara, Szudán és Tunézia is a Szaharában van.
Fotó: Shutterstock
Az Ojos del Salado az Andok második legmagasabb hegye, Argentína és Chile határán található, és 6893 méteres magasságával ez a legmagasabb aktív vulkán a Földön. Nagyon száraz az időjárás, a hegy az Atacama-sivatagból emelkedik ki, ahol nagyon ritkán van csapadék, így hó is csak télen van a hegycsúcson, máshol rögtön elpárolog a csapadék.
Fotó: Shutterstock
A Vredefort-kráter Dél-Afrikában található, és a Föld legnagyobb átmérőjű becsapódás okozta krátere. Átmérője nagyjából 300 km, és kb. 2,023 milliárd éve keletkezett.
Fotó: Getty Images
A legmélyebb barlang a Földön a Krubera-Voronya barlang, ami Grúziában található, mélysége 2197 méter. Néhány éve egy magyar expedíciós csapat járt a barlangban, az ő kalandjukat dolgozza fel a fenti film. Sokat elárul a barlang okozta kihívásokról a film címe: Fordított Everest.