Az emberre is veszélyes cápát fogtak ki az Adriai-tengerből Az emberre is veszélyes cápát fogtak ki az Adriai-tengerből
Fotó: Fotó: Shutterstock

2024-05-11

  • Drive
  • Úti cél
  • Az emberre is veszélyes cápát fogtak ki az Adriai-tengerből

Az emberre is veszélyes cápát fogtak ki az Adriai-tengerből

Bosznia-Hercegovina partjánál, pontosan Neum településénél akadt az egyik halász hálójába egy fiatal kékcápa, mely az emberekre nézve is veszélyes. A kékcápa ilyenkor nem éppen számít rendszeres vendégnek, a partokat többnyire a téli időszakban szokta megközelíteni.

A világ – és az Adriai-tenger – egyik legveszélyesebb cápafajához tartozó egyedet fogott ki egy horgász a boszniai Naum településénél.

A kékcápák a nagy fehér cápákhoz hasonlóan vonzódnak a vérhez, így az emberekre is veszélyt jelentenek.

Főleg tengeri halakra és sirályokra vadászik, de a víz felszínén az emberbe is belekóstolhat. Általában 3,5-4 méter hosszúra nőnek, a súlyuk pedig a 150 kilogrammot is elérheti. A veszélyességük ellenére az egyik legszebb cápafajnak számítanak, a tenger mélyén pedig akár 90 km/órás sebességgel is tud közlekedni, így kivételesen gyorsak is.

A szóban forgó példány egy elég fiatal cápa, amely a kifogáskor csupán 12 kilogrammot nyomott. Horvátországban tilos ennek a fajnak a kifogása és a zaklatása is.

Az állat véletlenül akadhatott bele a horgász hálójába, mielőtt viszont kihúzták volna, a cápa elpusztult.

A Balatonban szerencsére cápával nem fogunk találkozni: Olyan szibériai halakat fogtak a Balatonból, aminek ikráiból kaviár készül

Az Adrián egyébként utoljára 50 éve halt meg ember cápatámadás következtében, az utolsó nem halálos kimenetelű incidens is 2008-ban következett be. Habár szinte biztos, hogy nem fogunk cápákkal találkozni az Adrián, ha mégis így járnánk, a legrosszabb dolog amit tehetünk az az, ha pánikba esünk.

„Semmiképpen se kezdj el fröcskölni, mivel ezzel csak felkelted a cápa érdeklődését és felizgatod az állatot”

– olvashatók egy cápaszakértőnek a szavai a VG cikkében.

Richard Pierce hozzátette, hogy mivel a cápának nincs mancsa vagy keze, ezért bármit, ami érdekli, a szájában fogja végezni. Éppen ezért próbáljuk megőrizni a hidegvérünket, és ne kezdjünk el úszkálni vagy fröcskölni, mivel ebben az esetben szinte garantált, hogy meg fog támadni minket.

Ellenben ilyen helyzetben érdemes mindig fenntartanunk a cápával a szemkontaktust,

ugyanis a cápák lesből szoktak támadni, a szemezés pedig megnehezíti a dolgát.

Giphy

Ha folyamatosan megfordulunk azért, hogy szembe tudjunk nézni vele, akkor kisebb az esélye annak, hogy nekünk esik. Pierce továbbá elmondta; abban az esetben, ha a cápa támadásba lendül igyekezzünk nagyobbnak tűnni a vízben, viszont ha csak elhalad mellettünk, akkor húzzuk össze magunkat azért, hogy minél apróbbnak látszódjunk.

A cápatámadás egyik fő indoka lehet az, ha a cápa a táplálékforrás miatt vetélytársként tekint ránk.

Az akváriumokból sokkal barátságosabbnak tűnnek: Európa legvagányabb akváriumai a tengeri állatok szerelmeseinek

Giphy

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!