2023-12-17
Afrika éppen kettéhasad, egy új óceán keletkezhet
Földünk kontinensei állandó mozgásban vannak a talaj alatt meghúzódó tektonikus lemezek következtében, jelenleg pedig éppen a közepén vagyunk egy, az afrikai kontinensen végbemenő folyamatnak.
A Föld életéhez képest a kontinensek mostani elhehelyezkedése viszonylag új formának számít, melyet a tektonikus lemezek lassú mozgása idézett elő. Ugyanúgy, ahogy az nagyjából 138 millió évvel ezelőtt történt – amikor a mai Dél-Amerika és Afrika elváltak egymástól – , úgy most is egy hasonló folyamat megy végbe Afrika keleti oldalán.
Az afrikai kontinens lassan, de biztosan két részre szakad.
Más geológiai mozgásokhoz hasonlóan, a kettészakadás is hosszadalmas, évmilliókig tartó folyamat, ám idővel Kelet-Afrika nagy valószínűséggel leválik majd a kontinens másik szeletéről – ezzel egy új óceánt létrehozva.
Az óriási törést a kontinens keleti oldalán húzódó kelet-afrikai hasadékrendszer, a Nagy-hasadékvölgy (EARS) vonalához kötik, ami országokon átívelve, több ezer kilométert lefedve nyújtózik a szárazföldön. A szakadék Etiópiát, Kenyát, a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Ugandát, Ruandát, Burundit, Zambiát, Tanzániát, Malawit és Mozambikot is érinti – írja az IFLScience.
A hasadékrendszer már eddig is a kontinens kettészakadására jelezte elő, már egy 2004-es tanulmány szerint is azt találta, hogy a két térség ugyan lassan, de évente pár milliméterrel távolodik egymástól.
Az országok sem akkorák, mint amekkorának látjuk őket: Köszönőviszonyban sincs a valósággal az, amit a térképen látsz
Fotó: Wikimedia
2018-ban Kenyában már történek erre utaló jelek: akkor egy heves esőzést követően teljesen váratlanul egy nagyobb repedés keletkezett a szárazföldön.
A világszenzációról már akkor azt gondolták a tudósok, hogy a kontinens kettészakadását bizonyítja, a szakadék azóta ráadásul minimális mértékben, de növekedett is.
A kutatók szerint azonban a jelenség nem feltétlen bizonyítja a kontinens kettészakadását, mivel a hasadékrendszer más országaiban nem voltak ehhez hasonló jelek.
Ezt olvastad már? Egyetlen ember maradt, aki beszéli azt az ősi nyelvet, amiben nem létezik az „igen" és a „nem"
A Nagy-hasadékvölgy mozgolódása nagyjából 25 millió éve zajlik, és a feltételezések szerint további 5-10 millió év kell még, mire teljesen leszeakad Kelet-Afrika, ami egy drasztikusan más kinézetű világot eredményezhetnek: várhatóan egy új óceán fog kialakulni a Szomáliai-lemez és a Núbiai-lemez (vagy Afrikai-lemez) között.
Fotó: Shutterstock