5 szokatlan dolog, amit csak Alaszkában láthatunk 5 szokatlan dolog, amit csak Alaszkában láthatunk
Fotó: Fotó: Jacob Vizek / Unsplash

2024-05-22

5 szokatlan dolog, amit csak Alaszkában láthatunk

Az Egyesült Államokhoz tartozó Alaszkát a legtöbben csodás tájairól, gazdag élővilágáról és hideg időjárásáról ismerik: bárhova utazva a tagállamban magas hegyek és buja erdők között találhatjuk magunkat. De melyek azok a dolgok, amiket a Földnek csak ezen a szegletén láthatunk?

Egy sztyeppei bölény 36 ezer éves mumifikálódott maradványa

A fairbanksi Északi Múzeumban a turisták a történelem egyik legritkább és legjelentősebb őskori leletével találkozhatnak: az egyik üvegvitrinben ugyanis egy mára már kihalt sztyeppei bölény mumifikálódott maradványai pihennek. Az 1979-ben felfedezett bölény kora miatt a bőre elsötétült és ráncosodott, de a taxidermiának köszönhetően ma is életszerű látványt nyújt. Az állatok hossza egyébként a pleisztocén korban akár 182 centimétert is elérhette, súlyuk pedig a 900 kilogrammot is meghaladhatta.

Rénszarvasjóga 

Fairbanks városában nemcsak a mumifikált bölénnyel találkozhatunk. Akár egy szokatlan sportban is részt vehetünk: a Running Reindeer Ranch területén kipróbálhatjuk a jóga egyes formáit úgy, hogy közben a farm rénszarvasborjai is csatlakoznak hozzánk.

Érdekesség, hogy a vállalat arra használja a jógát, hogy a fiatal borjakat megismertessék az emberekkel, és elősegítsék az állatok szocializációját.

Whittierben is vannak érdekességek: Az alaszkai település, ahol szinte mindenki ugyanabban az épületben lakik

Bálnacsontív

Alaszkában a bálnavadászat évezredes hagyománynak számít. Ennek állít emléket az Utqiaġvik településének környékén, a Barrow strandon található bálnacsontív. A boltív egy bálna kettős állkapocscsontjából készült, és sokan csak a „sarkkör kapujaként” ismerik.

Habár mára már törvények szabályozzák a bálnavadászatot Alaszkában, az állat a történelem során fontos táplálékforrásnak számított a környező népeknek. Az 1500 éves múltra visszatekintő Utqiaġvik volt a központja a Iñupiat népcsoport éves bálnavadászatának, melyről a helyi Iñupiat Örökségi Központban tanulhatnak a látogatók.

Fotó: Shutterstock

Sziklarajzos tengerpart 

Wrangell településének környékén létezik egy strand, ahol több tucat, nyolcezer éves kort is meghaladó sziklarajzokat fedezhetünk fel.

A sziklás tengerparton sétálva több, az alaszkai életet ábrázoló petroglifát láthatunk, melyeken gyakran lazacok, bálnák, emberek és absztrakt szimbólumok szerepelnek. A leletek furcsaságát az adja, hogy számos közülük az árapály szintje alatt van: vajon szándékosan helyezték őket olyan helyre, ahol a víz elmoshatja őket, vagy a változó tengerszint megváltoztatta a terület domborzatát az elmúlt nyolcezer évben?

Ráadásul a történészeknek, régészeknek egyelőre nem sikerült megfejteniük, hogy pontosan mit is jelentenek ezek a rajzok.

A Diomede-szigeteken még időutazni is tudunk: A szigetcsoport, ahol egy rövid séta után a múltban találhatjuk magunkat

A tízezer füst völgye

Alaszka természeti látványosságainak nagy része több tízezer éves múltra tekint vissza, és bár a tagállam tele van ilyen csodákkal, az egyik legkülönösebb közülük mégis a tízezer füst völgyeként ismert terület, mely a Katmai Nemzeti Park területén belül helyezkedik el.

Az 1912-ben kitört Novarupta-vulkánból származó anyagok a völgyet egy növények nélküli kopár pusztasággá alakították. Az eseményt követő évtizedekben a környék lassan lehűlt, de a kőzetekben ragadt vízgőz továbbra is a felszínre jutott – innen ered a terület neve is. A látogatók egy különös tájjal találkozhatnak, ugyanis a vulkánkitörés érintette területek ma is kietlenek, ami éles kontrasztot állít a környező füves területekkel, hegyvonulatokkal.

(Forrás: The Travel)

Fotó: Shutterstock

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!