Ezek voltak 2023 legfurcsább turistatörvényei Európában Ezek voltak 2023 legfurcsább turistatörvényei Európában
Fotó: Fotó: Unsplash/Gabriella Clare Marino

2023-12-31

  • Drive
  • Úti cél
  • Ezek voltak 2023 legfurcsább turistatörvényei Európában

Ezek voltak 2023 legfurcsább turistatörvényei Európában

A világszerte növekvő látogatószámok miatt több népszerűbb úti célon kénytelenek voltak bizonyos szabályokat bevezetni azért, hogy kiküszöböljék a túlturizmus negatív hatásait. Ugyan az egyre több helyen bevezetett turistaadó nagyobb figyelmet kapott 2023-ban, de vannak olyan szabályok is, amik meglepetésként érhetik az óvatlan utazókat.

Nincs törölköző, nincs gond – Szardínia 

Az utazási korlátozások eltörlésével Szardínia meseszép homokos strandjaitól a turisták sem szerettek volna tovább távol maradni, ám a több látogató több problémát is hozott. Ezt sok helyen férőhelymaximalizálással és időkorlátok bevezetésével igyekeztek megoldani, ám a La Pelosa strandon egy szokatlan intézkedés léptettek érvénybe.

Itt a látogatóknak meg van tiltva, hogy törölközőkön sütkérezzenek, ugyanis azok – főleg a vizes törölközők – túl sok homoktól szabadítják meg a tengerpartot, ami hosszú távon tönkreteszi a népszerű strandot.

Ehelyett a nyaralóknak egy matracot muszáj a törölközőjük és a homok közé helyezniük, amire nem ragadnak rá a homokszemcsék.

Ha pedig a híres Spiaggia Rosára terveznénk utazni, különösen ügyeljünk arra, hogy ne vigyünk magunkkal a gyönyörű rózsaszínű homokból, mivel ebben az esetben egy 3500 eurós (körülbelül 1,4 millió forintos) bírság ütheti markunkat – mondjuk ez amúgy is rizikós feladat lenne, hiszen a strandon még sétálgatni is tilos, hacsak nem szeretnénk egy 500 eurós (közel 200 ezer forintos) büntetéssel megfűszerezni a nyaralást.

Ha már Szardínia: Egy olasz falu ingyenes lakhatással csábítja a távmunkásokat

Csak semmi zenélgetés – Portugália

Portugália strandjainál elegük lett a helyi lakosoknak a hangos zenét hallgató turistákból, a kitartó tiltakozásnak pedig meg is lett az eredménye. A Nemzeti Tengerészeti Hatóság (AMN) ugyanis 2023-ban teljes egészében megtiltotta a turistáknak, hogy a strandokon hangszóróról hallgassák zenéjüket, mely szabály megsértése esetében a csoportos büntetés akár egy 36 ezer eurós (nagyjából 13,7 millió forintos) összeg is lehet.

Az AMN ezzel egyetemben tilossá tette a kijelölt területeken kívül lejátszott a labdajátékokat, a kempinghelyeken kívüli sátrazást, illetve a tűzgyújtást is – tájékoztat a szigorú rendeletekről az Euronews.

Nem csak a szabályokon lepődhetünk meg: 5+1 furcsa szokás a világból, ami kellemetlen helyzetbe hozhatja a turistákat

Fotó: Zac Gudakov / Unsplash

Le a fehérneműkkel! – Sevilla és Málaga

Sevilla városának nagyon is elege lett a leány- és legénybúcsúk címszavai alatt történő magamutogatásból, emiatt kerül bevezetésre a legújabb, októberben kezdeményezett intézkedés, ami az „obszcén magatartásokat” hivatott korlátozni.

A legújabb rendelkezés szerint ugyanis a spanyol városban szigorúan tilos mezei fehérneműben mutatkozni az utcákon, szexista üzeneteket megjelenítő öltözéket viselni, illetve bármilyen „obszcén exhibicionizmus” gyakorlása.

A büntetés mértéke egyelőre nincsen megszabva, ám a várakozások szerint a hasonló összegekre lehet számítani, mint Málaga esetében. Az Independent cikkében az olvasható, hogy a dél-spanyolországi városban 2022-től egy 750 eurós (nagyjából 286 ezer forintos) összeg megfizetésére kötelezik azokat, akik fehérneműben, vagy felfújható gumibabák társaságában vonulgatnak az utcákon.

Valahova belépnünk se szabad: 5+3 elzárt hely a világban, ahova a turistáknak tilos a belépés

Fotó: Unsplash/Chris Boland

Szelfizők, fizessetek! – Portofino

A Genovától keletre található Portofino apró tengerparti településén a helyieknek elegük lett a szelfiző turistákból. A felkapott olasz kikötővárosban a látogatókat úgy tűnik, nem igazán érdekelte az, hogy fotózkodásukkal feltartják a forgalmat, vagy egyenesen „lezárnak” egy-egy utat, útvonalat.

A település polgármestere hallgatott a lakosok panaszaira, emiatt nyaranta létrehoztak úgynevezett „várakozásmentes” zónákat, ahol reggel fél 11-től este 6 óráig tilos a téblábolás.

A szabály megszegése esetében a turisták az elkészített képek mellett egy 270 eurós (kicsit több mint 100 ezer forintos) bírsággal is gazdagodhatnak.

Calabria régiójában viszont bátran fényképezhetünk: Az elnéptelenedő dél-olasz régió, ahol milliókat fizetnek, ha odaköltözünk

Fotó: Unsplash/Kristine Tanne

Veszélyes medúzák, sziklaomlás – Mallorca

Mallorca varázslatos szigetén is ellentétek alakultak ki a helyiek és a turisták között, amit bár törvénnyel nem orvosoltak, de a leleményes lakosokat ez nem akadályozta meg abban, hogy érvényesítsék véleményüket.

A helyiek ugyanis a sziget egyes pontjain több kamutáblát is kihelyeztek azért, hogy eltántorítsák az adott területek meglátogatásától a külföldi nyaralókat.

Így például néhol „veszélyes medúzák”, vagy „sziklaomlás” fenyegette a látogatókat, de volt olyan tengerpart is, ami „zárva tartott”, vagy ahol a „tilos a fürdőzés” felirattal szembesülhettek a nyaralók. A legkreatívabb tábla szerint pedig a valójában kevesebb mint 100 méterre lévő tengerpartra „több órás gyaloglás” vezetett.

Fotó: Unsplash/Eugene Zhyvchik

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!