2024-05-08
Ilyen módszerekkel verik át a leggyakrabban a csalók a turistákat
Külföldre utazni életre szóló élmény lehet, ám ha véletlenül a csalók áldozatává válunk, az igencsak el tudja rontani a nyaralást. Sajnos a népszerű turistalátványosságok környékén gyakrabban találkozhatunk rossz szándékú szélhámosokkal – ha viszont tisztában vagyunk a módszereikkel, akkor jobb eséllyel tudjuk elkerülni az ilyen incidenseket. Mutatjuk, mik a legáltalánosabb turistákat érintő csalások.
Világszerte az egyik legnépszerűbb módszer az, amikor a csalók észrevétlenül kiszednek egy-két értéket a zsebünkből. Ezek általában olyan helyszíneken történnek meg, ahol rengeteg utazó megfordul, hiszen a tömegben sokkal könnyebb elcsenni az értéktárgyainkat.
Tipp: Az olyan helyszíneken, mint például a római Trevi-kút és az Eiffel-torony igyekezzünk figyelni a táskánkra. A legjobb az, ha az értékeinket nem a hátizsákba, hanem egy övtáskába rakjuk, hiszen ezt könnyebb szem előtt tartani. Az se rossz ötlet, ha külön tartjuk a bankkártyánkat és a készpénzt, mivel így a legrosszabb esetben is csak az egyiknek veszik nyoma.
Ez is érdekelhet! A légiutas-kísérők szerint ez az utasok legidegesítőbb szokása
Fotó: Shutterstock
A bankkártyákkal, számlákkal való trükközés is egy népszerű csalási formátumnak számít. Ilyenkor gyakran jóval nagyobb összegeket emelnek le egy-egy helyen a kártyánkról, vagy egyenesen lemásolják azt.
Tipp: Minden esetben kérjünk számlát az adott étteremben, üzletben vagy eladótól, és ne csak a végösszeget, hanem a kártyagépbe beütött összeget is ellenőrizzük. A bankok applikációiban ezen felül be tudunk állítani vásárlási, illetve a felvehető készpénzre vonatkozó limitet is. Az utcai árusoknál lehetőleg fizessünk készpénzzel.
Fotó: Blake Wisz / Unsplash
Egy ismeretlen városban érthetően sok utazó dönt úgy, hogy a tömegközlekedés helyett inkább taxival teszi meg a szállásig tartó utat. Míg a legtöbb taxis becsületesen dolgozik, addig sajnos olyanok is akadnak, akik nem szégyellnek trükközni az órákkal vagy éppen az útvonallal, ami nem ritkán óriási számlákhoz vezet.
Tipp: Ne dőljünk be a „nem működik a taxióra” típusú kijelentéseknek, ilyen esetben bátran mondjuk azt, hogy inkább hívunk egy másik sofőrt. Ha extra óvatosak szeretnénk lenni, akkor az okostelefonokon található térképes alkalmazásokon – például a Google Térképen – keresztül nyomon követhetjük a taxi haladását, de akár előre is megnézhetjük, hogy milyen útvonalat ajánl az adott alkalmazás.
Ha bankkártyás fizetést választunk, akkor itt is nézzük meg a terminálba beütött végösszeget – egyébiránt igyekezzünk megbízható, jól ismert társaságoktól rendelni.
Erről olvastál már? Önéletrajzot hamisított, majd körbejárta a világot – így lett világutazó Balogh Boglárka
Fotó: John Cobb / Unsplash
A zsúfoltabb helyeken bárkivel megeshet, hogy véletlenül beleütközik egy embertársába, ezt viszont a csalók is jól tudják. Az ügyes szélhámosok ezt néha ki is használják, például olyan módon, hogy „véletlenül” leöntenek egy itallal. Ezt követően általában fel is próbálják takarítani rólunk az adott élelmiszer maradékait, a nagy bocsánatkérések közepette viszont nemcsak a foltoktól, hanem a pénztárcánktól vagy a telefonunktól is könnyedén meg tudnak szabadítani minket.
Tipp: Telefonunkat, pénztárcánkat és egyéb értékes tárgyainkat a zsebünk helyett mindig tartsuk egy zárható táskában. Ha valaki nagyon segítőkész miután belénk ütközött, egyszerűen köszönjük meg és lépjünk hátrébb.
GiphyAz utcai előadók persze sokszor tényleg csak szórakoztatni akarják az arra járó közönséget, ám egyes esetekben nem csak az aprópénzre fáj a foguk. A legtöbbször akkor válhatunk csalás áldozatává, ha az előadók legalább ketten vannak, és míg az egyikőjük elvonja a figyelmünket, addig egy másik tag magához veszi az értékeinket. Ugyanakkor a második tagot nem feltétlenül a „színpadon” kell keresnünk, ők gyakran elvegyülnek a tömegben.
Tipp: Az utcai előadások során se hagyjuk figyelmen kívül a környezetünket. Ha egy szobornak, bohócnak vagy mágusnak öltözött előadó nagyon megragadja a tekintetünket, akkor a biztonság kedvéért szorítsuk mellkasunkhoz a táskánkat.
(Forrás: The Travel)
Fotó: Bruno Martins / Unsplash