2022-03-11
Ezeken a hidakon egyszer át kell kelni!
Akár autóval, vonattal vagy gyalog haladunk át ezeken a víz feletti (vagy alatti), hihetetlenül hosszú vagy éppen magas építményeken, bizonyára elgondolkodunk rajta: mi történne, ha hirtelen leszakadna vagy baleset történne? Mi van, ha a tenger fölé emelt hídon a tejködben nem látszik semmi? Milyen súlyt és szelet bír el a szerkezet? Látva ezeket a hídóriásokat, nem csoda, ha ilyen kérdések merülnek fel bennünk, de aggodalomra semmi ok. Sok extrém átjáró magasodik Ázsiában és az Egyesült Államokban, de akad itt Európában is olyan, amire büszkék lehetünk.
A világ leghosszabb hídja, közel 165 km-en át kanyarog, és 9 milliárd dollárból épült. Munkálatai 2006-ban kezdődtek, és 2011-ben adták át a nagy sebességű gyorsvasúttal együtt. A viadukt Pekinget és Sanghajt köti össze (Sanghaj és Nanking között Csiangszu provinciában), külön érdekesség, hogy egy 9 km-es szakaszon a Yangcheng-tó fölött halad át.
Fotó: Instagram
A Lisszabonban található híd Európa leghosszabbja (12 km), ennek ellenére extrarövid idő, mindössze másfél év alatt elkészült. Építésén 3000 építőmunkás és mérnök dolgozott folyamatosan. Az 1998-ban átadott híd a Tejo folyón ível át, pontosabban annak torkolata felett, ahol az Atlanti-óceánba ömlik. A hidat azért építették, hogy a régi lisszaboni hidat, az Április 25-öt tehermentesítse. A Vasco da Gama viadukt a portugál főváros legforgalmasabb főútjait köti össze egymással.
Fotó: Getty Images
Ez a tökéletesen párhuzamosan futó móló a louisianai Metairie-t és Mandeville-t köti össze a Pontchartrain-tó fölött. Amerika egyik leghíresebb hídja, amely 1956-ban készült el: több mint 38 km hosszú és 9500 pillér tartja. Naponta 43 ezer ember halad át rajta, pedig 5 dollárba kerül a híddíj, amit sokan drágállnak.
Fotó: Instagram
Ez a 2016-ban átadott üveghíd 99 darab üveglapból készült. Különlegességét nem önmagában a 430 méteres hossza adja, és még csak nem is az, hogy nagyon magasan van. De akkor miért rekorder? Ez a leghosszabb híd, ami két sziklafalat köt össze egy 300 méter magas szakadék felett. Azért pedig, hogy a látvány tökéletes legyen, üvegpadlózatot terveztek a mérnökök. Az üveglapok 61 cm vastagok, hogy biztosan elbírják a nagy terhelést.
Fotó: Instagram
A világ leghosszabb függőhídja a Zermattot és Grächent köti össze a maga 494 méterével. A gyaloghídról tökéletesen látszanak Svájc legmagasabb hegycsúcsai, többek közt az Alpok hetedik legmagasabb csúcsa, a 4478 méteres Matterhorn is.
Fotó: Instagram
A Tarn folyó völgyét hidalja át a franciák büszkesége, ez a csodálatos viadukt, amely a magassága miatt rekorder. 343 méter magas pilonjával és 245 méter magas pilléreivel jelenleg is a világ legmagasabb közúti hídjának számít; legmagasabb pontján magasabb, mint az Eiffel-torony. A hídon fut egyébként a Párizsból Barcelonába tartó A75 autópálya.
Fotó: Instagram
A Chasepeake-öböl mintegy 300 kilométer hosszan nyúlik el a Susquehanna folyótól az Atlanti-óceánig. Az öbölhíd az Annapolishoz közeli Sandy Pointot köti össze a marylandi Kent-szigettel, a képen is jól látható különlegessége pedig, hogy egy szakaszon a víz alatt vezet az út a két végpont között. A több mint 28 kilométeres híd 1964-ben épült, amikor már olyan nagy volt az autóforgalom, hogy megoldást kellett találni a forgalom elvezetésére.
Fotó: Instagram
Az 56 kilométeres autóút tulajdonképpen nem híd, hanem egy hatsávos gyorsforgalmi felüljáró, de építészeti szempontból ugyanúgy pilléreken áll, csak éppen bonyolultabb rendszerként működik. Az autópálya áthalad Bangkok belvárosán, és ez a legnagyobb forgalmat bonyolító híd a világon.
Fotó: Getty Images
A 10-es listánkon ez a legújabb átjáró egy torkolat fölött 3 kábelhíddal és alagúttal, amely összesen közel 55 km hosszú. A képen pont az látható, ahogy az autópálya lemegy a víz alá. A 20 milliárd dolláros építménnyel a kompforgalmat akarták csökkenteni, ugyanis az átjáró átadása előtt itt egy egyórás kompúttal lehetett csak átkelni. Az építést akadályozta, hogy Makaónak és Hongkongnak mások a törvényei, de kilenc év alatt csak elkészült ez a csoda is.
Fotó: Instagram
Ez a Japánban található híd 1991 méteres középső nyílásával jelenleg a világ legnagyobb támaszközű hídja (1991 méter van a két pillér között), teljes hossza 3911 méter. A híd az Akasi-szoros fölött húzódik és a Honsú szigetén fekvő Kóbe és az Avadzsi-szigeten lévő Ivaja közötti átkelést biztosítja.
Fotó: Instagram