2024-12-20
4 hófödte falu Erdélyben, ahol egy Disney-mesében érezheted magad
Erdély kulturális és természeti látnivalóit az év minden szakaszában megéri felfedezni, télen viszont különösen hangulatos látvány fogadja azokat, akik bevállalnak egy utazást. A fehérbe borult hegycsúcsok között megbújó takaros falvak utcáin sétálva garantáltan lecsendesíthetjük elménket, a környező túraútvonalakon pedig testünket is átmozgathatjuk.
A Kolozsvártól délre elhelyezkedő Torockót sokan Erdély legszebb falujának tartják, mindezt csak tetézi, hogy a település 1999-ben kulturális örökségük megőrzéséért tett erőfeszítéseik miatt Europa Nostra-díjban részesült. Torockó egyébként egykor bányavárosként működött, és a mai napig magyarok lakják, így a nyelvi akadályokkal sem lesz problémánk. Ha kiruccanásunk alatt a környéket is szívesen felfedeznénk, akkor mindenképpen látogassunk el a közeli Torda sóbányájához, a városias élményekért pedig keressük fel a nagyjából 1 órányi autóútra található Kolozsvárt.
Marosvásárhelytől keletre, Csíkszereda szomszédságában találhatunk rá Hargita megye legkeletibb településére, Gyimesbükkre. A Gyimesi-szoros mélyén fekvő falu legfőbb látnivalójának a 17. századból származó Rákóczi-vár romjai mondhatók, aminek felépítése Bethlen Gábor nevéhez kapcsolódik. Ha vonattal indulnánk útnak, akkor az Ezeréves határt és a 30. számú vasúti őrházat is látni fogjuk: előbbinek a határkövek, az Osztrák-Magyar Monarchia legkeletibb őrházának pedig a helyi vasúttörténeti kiállítás állít emléket. Persze a Gyimesi-szoros tökéletes lehetőséget ad a kirándulásra – erre járva érdemes felkeresnünk a Jávárdi-patak vízesését, a téli hónapokban pedig szánkózásra és lovas szános kiruccanásra is van lehetőségünk.
Nem messze Gyimesbükktől egy másik mesés téli úti cél is megbújik: az 1275 méteres magasságban elhelyezkedő Balánbánya azok számára lesz ideális, akik aktívan szeretnének pihenni. A közelben olyan panorámás helyszíneket találhatunk, mint az Egyes-kő (1504 m) és az Öcsém-tető (1707 m), de a Nagyhagymás Nemzeti Parkban sétálva a Békás-szorost, illetve a Gyilkos-tavat sem érdemes kihagynunk. Innen pedig Gyergyócsomafalva sincs messze, aminek szomszédjában kanyarodnak a Ciumani síterep pályái.
Brassótól északra, a Kelemen-havasok mélyén fekszik Bölön csodás települése, melynek egyik fő vonzerejét a 15. századi maradványokra épület Unitárius erődített templom jelenti. A kirándulóknak „kötelező” végigsétálni a közeli Bogáti-erdő hóval borított területén, de a Bölöni-halastó körül is felfrissíthetjük lelkünket. Ha kifáradtunk a testmozgásban, akkor a bölöni fürdőbe is érdemes ellátogatnunk, mely a Borvizek Útja program keretében épült fel.
(Forrás: hamuesgyemant.hu)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!