2023-12-19
100 város, 6 kontinens: Európa tarolt a legjobb városi úti célok listáján
Az Euromonitor International globális piackutató cég idén is elkészítette a városi úti célokat érintő top100-as ranglistát, melynek megállapításához 6 fő szempont mintegy 55 különböző faktorát vetették össze. A kiadványban az így keletkezett pontszámok alapján állították sorba a világ városait. Az európai városok jól teljesítettek, a 100-ból 63 úti cél a kontinensen található.
Az Euromonitor egy részletes felmérésnek vetette alá a világ városi turisztikai célpontjait, melyben a gazdasági és az üzleti teljesítményt, a turizmus teljesítményét, a turisztikai infrastruktúra fejlettségét, a biztonságot, a fenntarthatóságot és az általános turisztikai vonzerőt is figyelembe vették.
2023-ban Franciaország fővárosa, Párizs került a ranglista élére.
A város jól teljesített mind a nemzetközi, mind a belföldi turizmusban, valamint az infrastruktúra, illetve az általános vonzerő kategóriáiban is. A 2024-es olimpia miatt végbement fejlesztések nagyban hozzájárultak a sikerhez, a becslések szerint pedig Párizs az év végéig el fogja érni a 15 milliós látogatószámot.
Ez is érdekelhet: Ha utálsz várakozni, gondold át ezeket a népszerű látványosságokat
A politikai és gazdasági szférában tapasztalható nehézségek ellenére a nemzetközi utazások számában 38 százalékos növekedés volt tapasztalható, a globális utazások száma pedig várhatóan eléri az 1,3 milliárdot 2023 végére.
A 2019-es számokat egyelőre ugyan nem mindegyik város tudta elérni, a második helyezett Dubajnak viszont sikerült. A városban 18 százalékkal nőtt a nemzetközi utazások száma.
A dobogó alsó fokára Spanyolország fővárosa, Madrid léphetett fel, aki kiemelkedően teljesített a fenntartható kezdeményezések területén.
Összességében a világ 100 legjobb városi desztinációjából 63, a top20-as listából pedig 12 város Európán belül található. A top20-as listában kontinensekre bontva Európa után Ázsia és a Csendes-óceán térsége következik öt várossal, Észak-Amerika kettővel, a Közel-Kelet és Afrika pedig egy-egy várossal.
Olvasd el ezt is! 5 napsütötte úti cél azoknak, akik a telet is melegben szeretnék tölteni
- Párizs, Franciaország
- Dubaj, Egyesült Arab Emírségek
- Madrid, Spanyolország
- Tokió, Japán
- Amszterdam, Hollandia
- Berlin, Németország
- Róma, Olaszország
- New York, Egyesült Államok
- Barcelona, Spanyolország
- London, Egyesült Királyság
- Szingapúr, Szingapúr
- München, Németország
- Milánó, Spanyolország
- Szöul, Dél-Korea
- Dublin, Írország
- Oszaka, Japán
- Hongkong, Kína
- Bécs, Ausztria
- Los Angeles, Egyesült Államok
- Lisszabon, Portugália
Fotó: Shutterstock
Mindemellett a turisztikai szektort jelentősen átalakították az olyan intézkedések, mint például a turistaadó bevezetése. A pandémia végével bár a nemzetközi utazások száma igencsak megemelkedett, a növekvő utasszám viszont magával hozta a túlturizmus problémáját.
Japánnak is meggyűlik a baja a turisták tömegével: Japán eddig bírta a turistákat: szigorító intézkedések jöhetnek
A fenntarthatóság érdekében számos úti cél tett lépéseket azért, hogy megőrizzék a helyi biodiverzitást, illetve hogy minimalizálják a turizmus hatását a környezetre és a helyi kultúrára. Többek között Horvátország, Izland, Japán, Thaiföld, Hollandia, Görögország és az Egyesült Királyság városai is adókkal és/vagy a szállodai kapacitás csökkentésével igyekeznek kordában tartani a turisták beáramlását.