2023-10-31
Túraútvonalak, vadkempingek: a legjobb európai célpontok a természet szerelmeseinek
Már a 2023-as Turizmus Világnapján is a fenntarthatóságon volt a fókusz. A turizmus ma már az egyik legnagyobb gazdasági szektorrá nőtte ki magát, a nagy sikerrel viszont nagy felelősség is jár, ezért a szakértők szerint is elengedhetetlen, hogy zöld újításokkal orvosoljuk a szektorból eredő káros hatásokat. Ezek az európai desztinációk komolyan vették a helyzetet, mutatjuk, hova érdemes utazniuk azoknak, akiknek szintén fontos a fenntarthatóság!
A Lonely Planet idén is összeállította saját, Best of Travel 2024 toplistáját a világ különböző úti céljairól. A magazin több kategóriában díjazta a turisztikai desztinációkat, melyekből most a fenntartható úti célok toplistájáról számolunk be.
Ebben a kategóriában olyan helyeket értékelt a lap, melyek kifejezetten nagy hangsúlyt fordítanak a fenntartható, környezeti felelősséget vállaló turizmusra. Az úti célokat egy szakértőkből álló csapat válogatta ki, a többszáz jelöltből pedig sikerült a legalkalmasabb 50 helyszínt kiválasztaniuk.
Az Euronews segítségével mutatjuk azokat az európai desztinációkat, melyeknek sikerült a legjobbak közé kerülni!
A világ egyik legnépszerűbb nyaralási helyszíneként ismert Spanyolország gazdaságának igencsak fontos részét képezi a turizmus. Annak ellenére, hogy a szektor a GDP mintegy 15 százalékát teszi ki, az országban nem hagyják figyelmen kívül a természetet.
Spanyolország dolgozik azon, hogy a szezonon kívüli utazásokat is népszerűsítése, hogy a kevésbé népszerű települések turizmusát megsegítse, illetve folyamatos befektetésekkel ösztönzi a környezetbarát közlekedési formákat: bővíti a kerékpárutak hálózatát, elektromos buszokba és új vonatjáratokba ruház be.
Mindemellett Valencia városa nyerte el a 2024-es év „Európa zöld fővárosa” titulust is.
Valencia az elismerést számos fenntartható kezdeményezéssel érte el, így többek között városkörnyéki mezőgazdasági területek létrehozásával, mintegy 30 ezer négyzetkilométernyi közterület gyalogosbaráttá tételével, illetve vasúti összeköttetések javításával.
Fotó: Shutterstock
Grönland jeges vidéke, a tundra és nem utolsó sorban az északi fény évről évre több turista érdeklődését kelti fel. A több látogatóval viszont több probléma van, melyet az ország turisztikai szervezete, a Visit Greenland évek óta aktívan próbál orvosolni: óriási figyelmet fordítanak a helyi természeti értékek megóvására és a turizmus szabályozására is.
A Lonely Planet szerint Grönland például kiváló választás azok számára, akik nem riadnak vissza egy kis vadkempingezéstől Kangerlussuaq jégmezőin – ahonnan persze csodás kilátás nyílik a csillagos égboltra és a sarki fényekre.
Wales, a világ egyik első olyan országa, mely törvényeken keresztül is védelmet biztosít a természetnek, leginkább teljesen megújult vasúthálózatának köszönhetően került fel a listára.
A Lonely Planet értékelte az ország törekveseit a „bolygóbarát” turisztikai lehetőségek bővítésére, melyek arra motiválják az utazókat, hogy az ország vadregényes nyugati tájait vegyék célba. A távoli Pembrokeshire Nemzeti Park például a megújuló vasúthálózat miatt 2025-re már egyszerűen megközelíthetővé válik, de a természetbarát utazóknak Dr. Beynon rovarfarmját is érdemes lehet meglátogatniuk.
Ez a kutatóközpont és természetvédelmi terület ad például otthont az Egyesült Királyság első ehető rovarokkal foglalkozó kávézójának, a Grub Kitchennek. Itt a látogatók megismerkedhetnek a fenntartható élelmiszerekkel, és ha elég bátrak, még egy tücsöksütit is megkóstolhatnak.
Fotó: Kenny Orr / Unsplash
Az El Camino portugál szakaszáról már mi is írtunk, a 620 kilométer hosszú zarándokutat és az azt körbevevő természeti értékeket most viszont a Lonely Planet is elismerte.
A Lisszabonban kezdődő útvonalat római kori templomok, festői folyók és ősi falvak szegélyezik, melyeken akár kerékpárral is végighaladhatunk. A portugál Camino fenntartható módon, nagyban hozzájárul a környező apró települések turizmusának fejlődéséhez, de a Lonely Planet szerint a látogatók a
„a helyi tulajdonú albergue (olcsó szállások a Camino vonalán – a szerk.) szállásokon tölthetik az éjszakát, tradicionális, helyi éttermekben vacsorázhatnak és körbejárhatják az apró falvakat, melyeknek nagy szükségük van az utazókra.”
Több ok miatt is érdemes ezt a szakaszt választanunk: Spanyolország helyett: 8 indok, hogy miért válasszuk az El Camino portugál szakaszát
Fotó: Shutterstock
A balti államokban a Lonely Planet szerint
„olyan ösvények találhatók, melyek Európa leghosszabb meditációs gyakorlatának tekinthetők.”
Svédország északi része egyre inkább egy zöldközponttá alakul. Egy településen olyan lakókat várnak, akik számára fontos a fenntarthatóság: Fenntartható városban szeretnél élni? Svédország tárt karokkal és betöltetlen állásokkal vár
Az utazási szakértők azt ajánlják, hogy ha egy belső utazásra szeretnénk indulni, mindenképpen látogassunk el a balti térség homokdűnéihez, folyóihoz és kristálytiszta tavaihoz. A szigorú tájakért vegyük célba Észtország szeles területeit, Litvánia homokdűnékkel teli Kurónia Nemzeti Parkját, vagy éppen Lettországot, ahol a Gauja-folyó erdős völgye biztosan lecsendesíti elménket.
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!
Fotó: Shutterstock