2023-10-30
Nem csak barlangászoknak: 5+1 különleges föld alatti látványosság
Van a világon pár furcsa úti cél, melyeknek az a különlegessége, hogy a föld alatt találhatók. Bár a barlangok sötétsége sokak számára ijesztő lehet, a következő helyszínek biztonságos körülmények között látogathatók, így akár fel is lehet írni a bakancslistára valamelyiket, ha bevállalósabbak vagyunk.
Már maga a tény, hogy a mérnököknek, szobrászoknak és a bányászoknak sikerült 200 méternyi só, szikla és ásványi anyag alatt katedrálist faragniuk elképesztőnek számít. Az viszont még inkább lenyűgöző, hogy a kolumbiai Zipaquirá sókatedrális mennyire látványosra sikerült.
Az építményen rejtélyes hangulatot megidéző fények szűrődnek át, melyek kékes-lilás köddel töltik meg a kamrákat és az alagutakat. Ha pedig vasárnap látogatjuk meg az úti célt, egy újabb meglepetés vár majd ránk: a Zipaquirá egy máig működő római katolikus templom.
Szórakozóközpont a föld alatt? Romániában létezik.
A világ egyik leglátványosabb ember formálta természetes sóbányája Románia északi területén, nem sokkal Kolozsvár alatt található. A több mint száz méter mélyen elhelyezkedő barlangszerű sóbánya olyan szórakozási lehetőségekkel rendelkezik, mint a panorámakerék, a minigolf, a bowling és az asztalitenisz, de még csónakba is szállhatunk, hiszen mindezt egy bányató határolja – ismerteti a sóbányát a Time Out.
Olvastál már erről? A legveszélyesebb természeti csodák a világon, ahol figyelnünk kell, hova lépünk
Kappadókiában, pontosabban Derinkuyu településénél található Törökország ezeréves múltra visszatekintő föld alatti városa. Nyolc szinten kanyargó járatok bonyolult hálózatával ez a föld alatti látványosság egyedülállónak számít a régióban.
A 85 méteres mélységgel rendelkező föld alatti városba minden bizonnyal azért költöztek be egykoron, mert az védelmet biztosított a szélsőséges hőmérséklet ellen, illetve az sem lehetett utolsó szempont, hogy a települést így könnyen meg tudták védeni a betolakodóktól. Bár mára már nem lakott, a helyszínt iskolák, üzletek és templomok maradványai díszítik.
Ahhoz képes, hogy mélyen a sziklafalba vannak vágva, Adzsanta mintegy harminc barlangja meglepően jól megvilágított. A barlangokban buddhista templomokat, kolostorokat és műemlékeket csodálhatunk meg, melyek még az i.e. első és második századból származnak.
Ezekben az épületekben találhatunk rá az ősi indiai falfestészet néhány legszebb fennmaradt példáira: a gránitot például nemcsak festették, hanem bonyolult faragott díszítésekkel látták el.
Ez is érdekelhet: Bárcsak tovább maradhatnánk: íme a világ 5 legszebb repülőtere 2023-ban!
Néha nem elég felmászni egy vulkánhoz, vagy csak távolból szemlélni azt: vannak, akiknek egy lépéssel közelebb kell merészkednie a vulkán belsejéhez. Az izlandi Thrihnukagigurnál pontosan erre van lehetőségünk.
A látogatókat egy lift viszi le körülbelül 213 méter mélyre, a vulkán magkamrájába. A lehetőség eléggé ijesztőnek hangzik, de mivel a vulkán maga négyezer éve nem tört ki, mára már nem mondható aktívnak – bár még így sem nevezhető egy könnyed természetjárásnak.
Norvégia egyik legkülönlegesebb étterme, a Michelin-csillagos Under Lindesnes ugyan nem a föld alatt, hanem a víz alatt található, de hasonlóan különleges élmény lehet meglátogatni.
Båly városának érdekes éttermében nagyjából 5,5 méter mélyen vacsorázhatunk, amíg az Északi-tenger áramlatai, illetve a velük érkező állatok sodródnak körülöttünk. A tengerfenék ráadásul évszakonként változik, így az év különböző időszakaiban más-más látvány fogad minket.
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!
Fotó: Shutterstock