5+1 furcsa szokás a világból, ami kellemetlen helyzetbe hozhatja a turistákat 5+1 furcsa szokás a világból, ami kellemetlen helyzetbe hozhatja a turistákat
Fotó: Shutterstock

2023-09-11

  • Drive
  • Úti cél
  • 5+1 furcsa szokás a világból, ami kellemetlen helyzetbe hozhatja a turistákat

5+1 furcsa szokás a világból, ami kellemetlen helyzetbe hozhatja a turistákat

Minden országnak megvannak a saját hagyományai, ami a helyieknek ugyan természetes, de vendégként már elképzelhető, hogy leesik az állunk. Nem hiszed? Mutatunk pár pédát!

Baba-átugrálás – Spanyolország

Spanyolországban egy egész fesztivál alakult a babák átugrása köré. Castrillo de Murcia településén évente egyszer megrendezik a Baba-átugró fesztivált, melynek keretében az előző évben született csecsemőket egy matracon a földre helyezik. A hagyomány bár furcsának hangozhat, egészen az 1620-as évekig visszavezethető.

A katolikus és pogány eredetű El Colacho ünnepség során pirosba és sárgába öltözött „ördögök” járják a falu utcáit. Ám amikor a fekete ruhás „ördögűzők” is megérkeznek, elkezdődik a harc.

Ezt követően kezdődik el a babák átugrálása, mely gyakorlatilag egyfajta keresztelésnek számít. Ilyenkor úgy vélik, a csecsemőket átugráló „ördög” felszívja a babák bűneit és felvértezi őket a betegségek és a balszerencsék ellen. A hagyományból a felnőttek sem maradnak ki, akik mindeközben folyamatosan szidják az ördögöket, hogy elhárítsák saját balszerencséjüket a következő évre.

Az esemény végén rózsaszirmokat szórnak a babákra, akik persze visszakerülnek szüleikhez.

Leköpni a menyasszonyt –  Görögország

Ha véletlenül egy görög esküvőre lennél hivatalos, készülj fel arra, hogy nem biztos, hogy tradicionális élményben lesz részed. A házaspár persze a szokásos módon az oltárhoz sétál, ahol kimondják a boldogító igent. Ezt követően ahogy friss házasként elsétálnak az oltártól, a meghívott vendégek egyszer csak elkezdenek úgy tenni, mintha leköpnék őket.

Persze igazából nem röpködnek nyálcsomók a levegőben, a cselekedet sokkal inkább szimbolikus. A hagyomány szerint a furcsa szokás megvédi a házaspárt a gonosz szellemektől, akik tönkrehetnék a nagy napot.

Ez is érdekelhet: 7 különleges hely a Földön, ahol „nincs" gravitáció

Tányértörés, nadrággyújtás – Németország

Nem a köpködés az egyetlen különös esküvői szokás: Németországban nagy hagyománya van a tányértörésnek, azaz a polterabendnek. Azelőtt, mielőtt a jegyesek az oltár elé vonulnának, elérkezik a tányértörés ideje. A szokásban nem csupán a szűk családi kör vesz részt, nagy eséllyel a szomszédok, sőt az egész falu megjelenik valamilyen porcelán vagy más típusú edénnyel a kezében.

Miután a nagy hangzavar közepedte a látogatók a földhöz vágják a tányérokat, a fiataloknak az a feladatuk, hogy felseperjék a darabkákat. Erre a hagyomány szerint azért van szükség, mert a rumli eltakarításával szimbolikusan a saját életük eddigi káoszát is eltakarítják és felkészülnek a házasság nyújtotta egységre.

Németország északi részén ráadásul egy kis csavarral bővül az esküvőt érintő hagyomány: pontban éjfélkor a látogatók felgyújtják a vőlegény nadrágját, illetve a menyasszony melltartóját – ezzel szimbolizálva a „szingli” élet végét.

Olvasd el ezt is! Sör, kultúra és egy kis túra: 10 változatos őszi program, amit hiba lenne kihagyni

Feleségcipelés – Finnország

Finnországban évente megrendezik a feleségcipelő versenyt. Ilyenkor a férfiak feleségüket a vállukra véve, egy homokos akadálypályán végigfutva mutatják be erejüket és sportosságukat. A Feleségcipelő Világversenyt 1992 óta Sonkajärvi településén rendezik meg.

A nyeremény? Annyi sör, ahány kilót a feleség nyom.

Ha kedvet kaptál a nevezésre, itt vannak a szabályok is: versenyzőknek muszáj saját feleségüket, vagy női szomszédjukat a vállukra venni, a nők pedig nem lehetnek 17 évesnél fiatalabbak, illetve 50 kilónál könnyebbek. Ezek a szabályok ugyan helyenként kicsit eltérhetnek, de alapul szolgálnak minden verseny számára. A feleségcipelés egyébként mára már nem korlátozódik Finnországra, például Hongkongban és Ausztráliában is átvették ezt a különös hagyományt.

Ne hagyd ki! Te hallottál róluk? 5+1 építészeti titok, amit csak kevesen ismernek

Tilos a piros...tinta! – Dél-Korea

Ha véletlen Dél-Koreában jársz, eszedbe se jusson piros tintával leírni bármit, főleg ne a saját neved. Hogy miért? Mert azt, akinek a nevét piros tintával vetik papírra, a hagyomány szerint óriási balszerencse fogja érni. A piros tinta azt az ünnepélyes gyakorlatot juttatja az emberek eszébe, mely során az elhunytak nevét vörös tintával írják bele a családi anyakönyvbe.

Azonban a dojangnak nevezett, aláírásként funkcionáló pecsét esetében megengedett a piros tinta használata, ilyen esetben nem éri rossz szerencse az adott embert.

+1. Fogdobálás – Görögország

Van egy másik szokatlannak tűnő hagyomány Görögországban, ez pedig a fogdobálás. Amikor egy gyermek elveszti egy-egy tejfogát, azokat nem a Fogtündér fogja kicsempészni a párna alól, hanem a gyermek apró olimpikonként feldobja az(oka)t a tető irányába.

A fogak elvesztésekor a görög gyerekek bízva szerencséjükben erős, felnőtt-fogakat kívánnak maguknak. A tetőre dobálás hagyománya egyébként érdekes módon eléggé elterjedt a világon, így például Vietnámban, Szingapúrban, Srí Lankán, Kínában és Indiában is ismerik.

(Via)