Vízzel oltanák a lávát Grindavíkban, hogy valahogy megmentsék a várost Vízzel oltanák a lávát Grindavíkban, hogy valahogy megmentsék a várost
Fotó: Micah Garen/Getty Images

2023-11-24

Vízzel oltanák a lávát Grindavíkban, hogy valahogy megmentsék a várost

Izlandon vízzel tervezik locsolni vulkánkitörés esetén a feltörő lávát, hogy lehűtsék, és így megmentsék Grindavík városát. A Reykjanes-félszigeten található, mintegy négyezer lakosú halászkikötőt november 11-én ürítették ki, miután több száz földmozgás után megmozdult a magma a földkéreg alatt, ami a vulkánkitörés előjele.

Miután Grindavík városát evakuálni kezdték a vulkánkitörés veszélye miatt, a településen több épület és utca is összedőlt, illetve felrepedt. Az elmúlt időszakban több tízezer földrengés sújtotta a szigetországot, a tudósok folyamatosan ellenőrzik a rezgéseket.

Korábbi cikkünk itt érhető el: Ezreket evakuáltak, bármikor kitörhet az izlandi vulkán

A polgári védelmi hatóságok és európai szakértők felmérik, hogyan lehet „nagy mennyiségű víztömeg segítségével lehűteni a lávát, és ezzel megvédelmezni Grindavík városát és a fontos létesítményeket" – mondta sajtótájékoztatóján Vídir Reynisson, az izlandi polgári védelem és a katasztrófa-elhárítás egyik vezetője.

Izlandon már alkalmazták ezt az eljárást 1973-ban, amikor egy 150 méteres repedés nyílt Heimaey szigetén a városközpontban az Eldfell tűzhányó kitörésekor. Az eljárással sikerült lassítani és ellenőrizni a láva mozgását. A napokban műszaki felmérők csoportja érkezik Izlandra, és segítenek megvizsgálni a lehetőségeket – írja az MTI.

Ez is érdekelhet: Közel 200 éve nem tudják eldönteni, kihez tartozik a Földközi-tenger rejtélyes vulkánja

Micah Garen/Getty Images

A Time cikkében megemlíti, hogy november 22-én a hatóságok nyilatkozata szerint „a hirtelen kitörés valószínűsége minden nappal csökken, és még jelenleg is elég alacsony”.

Izlandon harminchárom aktív vulkánrendszer található, azaz Európában a legtöbb, és átlagosan minden negyedik-ötödik évben történik vulkánkitörés. A Reykjanes-félszigeten a Fagradalsfjall tűzhányó közelében három kitörés történt, 2021 márciusában, 2022 augusztusában és 2023 júliusában.

Fotó: Micah Garen / Getty Images

„A legnagyobb kihívást most az jelenti, hogy nem fogunk semmilyen erős bizonyítékot kapni arra vonatkozóan, hogy a magma hol fog a felszínre térni. Egyedül kisebb földrengéseket tudunk észlelni, melyekből maximum arra következtethetünk, hogy hol nagyobb a valószínűsége a kibukásnak”

– mondta a Fox Newsnak Reynisson.

Micah Garen/Getty Images

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!