2023-10-25
Horvátország teljesített a legjobban az uniós tagállamok közül
2022-ben a turizmus GDP-hez való hozzájárulása egyetlen ország kivételével minden Európai Uniós tagállamban a pandémia alatti szinten maradt. Horvátország turizmusa nemcsak, hogy talpra állt, de tavaly meg is haladta a járvány előtti szintet.
A Statista adatai szerint Horvátország az egyetlen uniós tagállam, melynek turisztikai ágazata képes volt helyreállni a világjárványt követően. Ráadásul a GDP-hez való hozzájárulás tekintetében a szektor 2022-ben meghaladta a pandémia előtti szintet, ami egyedülállónak számít – számol be a tavalyi gazdasági statisztikákról a SchengenVisaInfo.com.
A turisztikai szektor majdnem 26 százalékát tette ki a horvát GDP-nek.
E tekintetben egyébként Görögország és Portugália sem teljesített rosszul: előbbi ország esetében a turizmus a GDP 18,5, utóbbi esetében 15,8 százalékát adta.
Erről olvastál már? Új projekten dolgozik az EU, a jövőben kiválthatja az igazolványokat egy applikáció
A turizmus és az idegenforgalom számos európai gazdaságban döntő szerepet játszik, a legjobban viszont Görögország, Portugália és Spanyolország függ az ágazattól. Míg a legtöbb ország esetében a turizmus legfeljebb 8 százalékát teszi ki a mutatónak, addig
a spanyol GPD-nek 13,6 százalékát tette ki a szektor 2022-ben.
Ugyanakkor Málta és Ciprus esetében is megfigyelhető az ágazat jelentősége; előbbi esetében ez 12,6, utóbbinál 12,2 százalékkal járult hozzá a bruttó hazai termékhez. Ezen felül Olaszország turizmusa is kiveszi a részét a GDP-ből, az olasz turizmus 10,2 százalékkal járult hozzá a gazdasághoz.
Ha érdekelne, mely országokat látogatják a legkevesebben: Kijött a lista: ezekbe az országokba érkezik a legkevesebb turista
Azonban a fent említett országok sikerét nem minden uniós tagállam oszthatja. Az Európai Unió országai közül sokan rosszabbul teljesítettek. Finnország, Svédország, Magyarország, Bulgária és Lettország esetében például a turizmus 6 és 8 százalék közötti értékkel járult hozzá a GDP-hez. Dánia, Románia, Belgium, Szlovákia, Litvánia, Csehország, Lengyelország és Írország pedig még a hat százalékot sem érte el.