Óránként 30 millió tonna jég olvad el Grönlandon Óránként 30 millió tonna jég olvad el Grönlandon
Fotó: Fotó: Shutterstock

2024-01-21

  • Drive
  • Úti cél
  • Óránként 30 millió tonna jég olvad el Grönlandon

Óránként 30 millió tonna jég olvad el Grönlandon

Egy friss tanulmány szerint a grönlandi jégtakaró az éghajlatváltozás következtében óránként átlagosan 30 millió tonna jeget veszít – ez a Guardian szerint 20 százalékkal több, mint ahogy azt a kutatók eddig gondolták.

Az eredmény még lesújtóbb, ha figyelembe vesszük, hogy a szakértők attól tartanak, az olvadással felszabaduló édesvíz átalakíthatja az Atlanti meridionális áramlási rendszert (AMOC), ennek pedig beláthatatlan következményei lehetnek a bolygóra nézve. A drasztikus jelenség ugyanis minden bizonnyal megzavarja a globális időjárási mintákat és ökoszisztémákat boríthat majd fel, ezáltal pedig az élelmiszerbiztonságot is veszélybe sodorhatja.

A globális felmelegedés miatt Grönland évtizedek óta jelentős jégveszteséget tapasztal. Bár az óceánba áramló, olvadt édesvíz mennyiségét eddig is nyomon tudták követni, a javarészt víz alatt lévő gleccserek visszahúzódásának megfigyelésére a közelmúltig nem állt rendelkezésre megfelelő technika.

Ez is érdekelhet! Veszélybe került a világ legnagyobb, víz alatti vízesése

Fotó: Shutterstock

A szakértők most viszont műholdfelvételek alapján, mesterséges intelligencia segítségével elemezték, hogy miként alakult a gleccserek helyzete az 1985 és 2022 közötti időszakban.

Az eredmények alapján nagyjából ötezer négyzetkilométernyi jégterület tűnt el az elmúlt közel negyven évben, ez összességében pedig közel ezermilliárd tonna jeget jelent.

A NASA Jet Propulsion Laboratory munkatársai szerint a Grönland körüli változások óriásiak, és szinte az összes gleccsert érintik. A Nature-ben megjelent tanulmány következtetése az, hogy a folyamat szinte biztosan hatással lesz az Atlanti meridionális áramlási rendszerre – az AMOC 1600 éve nem volt ennyire gyenge állapotban, és a kutatók most attól tartanak, hogy a jelenség a közeljövőben fordulóponthoz érkezhet.

Ha tovább olvasnál: A semmi közepén: a Föld legelszigeteltebb pontjai

A korábbi vizsgálatok szerint 2003 óta Grönland évente 221 milliárd tonna jeget veszített. Az új publikáció ehhez további 43 milliárd tonnát ad évente, így az átlagos óránkénti veszteség eléri a 30 millió tonnát, emiatt pedig nagyon nagy rá az esély, hogy rövidesen visszafordíthatatlanná válnak az olvadás következményei.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!

Fotó: Shutterstock