2024-04-28
Az ázsiai úti cél, ami a világ legjobb egészségügyi rendszerével rendelkezik
A közegészségügy a modern élet egyik legfontosabb szelete, egyes országokban pedig kivételes figyelmet szentelnek arra, hogy mindenki számára elérhető és minőségi szolgáltatásokat nyújtsanak. De hol a legjobb, és hol a legrosszabb a helyzet?
A gazdasági témákat feldolgozó Ceoworld magazin egy friss kutatásban járt utána az országok egészségügyének. A felmérésben 110 országot vizsgáltak , és olyan faktorok szerint pontozták ezeket, mint az egészségügyi infrastruktúra kiépítettsége, a hivatásos szakemberek – például orvosok, ápolók – kompetenciái, az egy főre jutó költségek, a minőségi gyógyszerek elérhetősége, illetve az adott kormányzat felkészültsége.
Mindemellett olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint a környezetvédelem helyzete, a tiszta vízhez és higiéniához való hozzáférés, valamint a kormány hajandóságát arra, hogy különböző szankciókkal vegye fel a harcot a rizikófaktorokkal – például az elhízással vagy a dohányzással.
Fotó: Shutterstock
Mindezek alapján a világ legjobb egészségügyi ellátórendszerével Tajvan országa rendelkezik, mely 78,72 pontot ért el. Tajvanban rövid a várakozási idő, könnyen elérhetők a különböző szolgáltatások, az állam a költségek nagy részét fedezi – ebbe többek között beletartozik például a fogászat és az idősgondozás is –, valamint az országban ezer főre legalább 7,6 kórházi ágy jut.
Szintén szép eredményekkel, második helyen Dél-Korea végzett 77,7 ponttal. Az ázsiai országban a legmagasabb a kórházi ágyak száma (ezer főre 12,8 ágy) az OECD országok közül, de Dél-Koreában a legalacsonyabb az elhízott lakosok aránya (36,5 %) és itt a legmagasabb a várható élettartam is. Az országban továbbá rendkívül fejlett az orvosi technológia, és persze a költségeket az állam, illetve a cégek fedezik.
Az egyik legszebb repülőtér is Dél-Koreában van: Ahol a késés sem akkora gond: ezek lettek 2024 leggyönyörűbb repülőterei!
A bronzérmet 74,11 ponttal Ausztrália vihette haza, ahol minőségi intézmények, valamint kiváló szakértelemmel rendelkező orvosok, ápolók és más szakemberek gondoskodnak a lakók egészségéről. A költségek java részét az állam fedezi, és például az idősgondozás, vagy a mentális egészség területén is szolgáltatásokkal igyekszik segíteni a helyieket.
Magyarország mindezek alapján 41,97-es pontszámmal a 44. helyen végzett.
A legrosszabb helyzetben El Salvador (18,6), Honduras (19,6), Nepál (21,4), Paraguay (21,9) és Bolívia (22,3) ellátórendszere van.
Ausztrália különösen ügyel természeti értékeire: A vadregényes ausztrál sziget, amit egyszerre csak 400 turista látogathat meg
- Tajvan (78,72)
- Dél-Korea (77,7)
- Ausztrália (74,11)
- Kanada (71,32)
- Svédország (70,73)
- Írország (67,99)
- Hollandia (65,38)
- Németország (64,66)
- Norvégia (64,63)
- Izrael (61,73)
A teljes lista ezen a linken tekinthető meg.