2024-04-21
A Balkán gyöngyszeme, ami csupán 2 órára van Dubrovniktól
Horvátországot közelsége miatt minden évben magyar utazók ezrei választják úti célként. Míg az Isztriai-félsziget, Split vagy Dubrovnik érthetően szerepel sokak programtervében, addig abba már kevesebben gondolnak bele, hogy felkeressék a szomszédos Bosznia-Hercegovinát. Amennyiben viszont egy déli várost céloznánk meg, érdemes egy kis kitérő keretében ellátogatnunk Mostar városába.
Horvátország szomszédságában, a tengerparttól mindösszesen egy, Dubrovnik városától pedig két órára található Mostar Bosznia-Hercegovina, és egyben a Balkán, egyik legszebb gyöngyszeme. Macskaköves utcáit, romantikus középkori épületeit és persze ikonikus hídja csodásan illeszkedik be a város körül húzódó hegyvidékes tájba.
A város történelmében jelentős szerepe van az Oszmán Birodalomnak; ebben az időben – pontosan 1566-ban – építették át a Stari Most addig faszerkezetű hídját a ma is látható, köves verzióra. A 16. században Mostar lassan tipikus oszmán várossá nőtte ki magát: a központ a ma is jelentős szereppel bíró piac köré épült fel, de számos mecsetet és jellegzetes lakóházat is felhúztak.
Az elkövetkező időkben egyre sokszínűbbé vált a város, aminek különlegessége, hogy a muszlim, a keresztény, a zsidó és más vallású népek évszázadokon keresztül tudtak békésen egymás mellett élni – ez pedig az építészetben is megmutatkozik.
Az oszmán, a mediterrán, a balkáni és a nyugati-európai kultúra mind stílusban, mind pedig formában tükröződik a környező épületekben.
Ezekre kell ügyelnünk, ha kocsival vágnánk bele a nyaralásba: Autóval a horvát tengerpartra: erre az 5 dologra mindenképp figyelj
Fotó: Shutterstock
A boszniai polgárháborúban jellegzetességnek számító Öreg-hidat (Stari Most) eléggé megcsonkították. Ennek újraépítésére példátlan összefogás alakult: az UNESCO, a Világbank, az Aga Khan Kulturális Alap, a World Monuments Fund, de egyes országok – így például Olaszország, Horvátország, Törökország és Hollandia – is segédkezett.
A híd újjáépítésének első fázisában ráadásul a magyar honvédség mérnökei is közreműködtek.
Persze nem a híd az egyetlen látványosság Mostarban: a mára már UNESCO világörökségnek számító Stari Most környékén számos látnivaló akad. Az egyik legjelentősebbnek Koski Mehmed Pasa 1618-ban épült mecsetje számít.
A nyüzsgésért érdemes ellátogatnunk a hídtól keletre található Kujundziluk bazárba, ahonnan nem kell messze mennünk azért, hogy kisebb-nagyobb éttermek és bárok kínálatába kóstoljunk bele.
Az 1001 éjszakát megidéző Biščević-házban, illetve a Kajtaz-házban pedig bepillantást nyerhetünk, hogyan is éltek a helyiek a török megszállás idején. A polgárháború időszakára a háborús múzeum kiállításain nyerhetünk nagyobb rálátást, a művészetért pedig keressük fel az 1965 óta működő Pandur-stúdiót.
Ha már művészet: A sziklacsúcsra épített olasz művészfalu, ami Rómától alig 50 kilométerre rejtőzik
Ha úgy döntenénk, hogy csak egy napra látogatnánk meg Mostart, akkor a horvát tengerpartra tartó „hazaúton” mindenképpen keressük fel a várostól 25 kilométerre csörgedező Kravica-vízesést. A 30 méter magas vízesés környékén kempinghelyek és túraútvonalak futnak, de úszásra, raftingozásra és evezésre is van lehetőség.