2023-09-15
Tényleg vannak nyelvek, melyek természetüknél fogva szebbek?
Külföldiek benyomásaira figyelve sokat hallhattunk már arról, hogy a magyarok „mekegnek”, azaz rengeteg „e” betűt tartalmaznak szavaink, sokak szerint pedig az olasz vagy a francia nyelv a világ legszebbje. Van-e viszont bármilyen összefüggés aközött, hogy milyen nyelveket tartanak az embere szépnek?
Az Orosz Tudományegyetem és a svéd Lund University csapata úgy döntött, utánajárnak a kérdésnek: a témában a legelső nagyszabású kutatás során kultúrákon átívelve vizsgáltak meg több száz nyelvet azért, hogy megtudják:
vajon egyes nyelvek tényleg szebbek, mint mások?
Hipotézisüket úgy látszik, megcáfolta a valóság, hiszen elég kevés bizonyítékot találtak arra, hogy egyes nyelvek univerzálisan szebbnek mondhatók, mint mások – derül ki az IFL Science cikkéből.
A kísérletben 2125 felvételt használtak, melyek 43 nyelvcsalád 228 nyelvét jelenítették meg. Azért, hogy a tanulmány eredményei ne függjenek egyes emberek személyes preferenciáitól, az adott nyelveken legalább öt (és legfeljebb tizenegy) különböző ember szólaltattak meg. A hanganyagokat 820 angolt, kínait, illetve a sémi nyelvek (például arab, héber – a szerk.) valamelyikét anyanyelvi szinten beszélő résztvevőnek játszották le, akiknek arról kellett nyilatkozni, mennyire tetszett nekik az adott nyelv hangzása.
Olvass erről is! Egészen egyszerű oka van, hogy miért nem ízlenek a repülőn felszolgált ételek
Az eredmények szerint a különböző kultúrákból származó alanyok ízlése igencsak eltért: az angol, a kínai és a sémi nyelveket beszélő résztvevők preferenciái között szinte alig lehetett valamilyen korrelációt felfedezni. Tehát a csoportok nem igazán értettek egyet abban, melyik nyelvek a szépek.
„A kínai anyanyelvű résztvevők a mandarint, az angolt és a japánt tartották a leggyönyörűbbnek, míg a sémi csoport beszélői a spanyolt, az angolt, az olaszt és az arabot preferálták”
– részletezték a tanulmány eredményeit a kutatók.
Az általános nézeteltérések ellenére volt olyan, amiben egyetértettek a csoportok. A résztvevők anyanyelvüktől függetlenül szinte kivétel nélkül „szokatlanul alacsony” értékelést adtak a csecsen nyelvnek, melyet körülbelül 1,7 millióan beszélnek az Oroszországi Föderáció tartozó Csecsen Köztársaságban. Ugyanakkor egy másik meglepetés is érte a kutatókat, ugyanis a résztvevők „szokatlanul magas” minősítéssel illették angolalapú tok piszin nyelvnek, mely Pápua Új-Guinea egyik hivatalos nyelve.
Ez is érdekelhet: 5+1 furcsa szokás a világból, ami kellemetlen helyzetbe hozhatja a turistákat
A szépség valószínűleg tényleg leginkább a hallgató fülétől függ, ugyanis a kutatásból az is kiderült, a résztvevők legtöbbje a „mély férfi hangokkal” szemben inkább a „légies női hangokat” preferálta.
„Bár bizonyos emberek hangja vonzóbbnak mondható, a kutatásban vizsgált nyelvek meglepően egységes fogadtatásban részesedtek az átlagemberek ízlése szerint”
– állapították meg a tanulmány szerzői.
„Ezek az eredmények a világnyelvek egalitárius (egyenlő – a szerk.) megítélését szemléltetik, bemutatják a kultúrák közötti fonetikai kutatások megvalósíthatóságát, a kutatás pedig fontos kérdéseket vet fel az esztétika nyelvfejlődésben betöltött szerepéve kapcsolatban”
– tették hozzá.