Eltűnhet egy ezer évnél is idősebb nyelv Eltűnhet egy ezer évnél is idősebb nyelv
Fotó: Fotó: Unsplash/Emre

2024-04-18

Eltűnhet egy ezer évnél is idősebb nyelv

Az ógörög romejkának minden nehézség ellenére sikerült a 21. században is fennmaradnia, ám a tudósok most attól tartanak, hogy közbeavatkozás nélkül hamarosan teljesen eltűnhet. Jelenleg csupán pár ezer ember használja aktívan a nyelvet Törökország hegyi falvaiban, emiatt arra ösztönzik a romejkát beszélőket, hogy online kurzusokon keresztül próbálják megmenteni a kihalófélben lévő dialektust.

Aggódnak a nyelvészek, mivel egyre inkább veszélyeztetetté válik világunk egyik legrégebb óta fennmaradt nyelve, az ógörög romejka. A nyelvet már amúgy is csak pár ezer, Törökország északkeleti hegyvidéki településein élő ember beszéli, megőrzése viszont nem a legkönnyebb feladat, mivel

a romejka egy kizárólagosan szóban fennmaradt nyelv, írásos formája egyáltalán nincs.

Egy másik oldal: Néhány dél-olasz faluban még ma is beszélik ezt az ókori görög nyelvet

Abban az időben (15-19. század) amikor a régió egyre inkább az iszlám és így az Oszmán Birodalom befolyása alá került, az emberek többsége áttért a török nyelv használatára.

A Trabzon településének közelében viszont egyes muszlim közösségeknek egészen mostanáig sikerült fenntartania a nyelv foszlányait.

„Az iszlámra való áttérés Kis-Ázsiában általában együtt járt a török nyelvre váltással, de a völgyekben élő közösségek megtartották a rómait. Nekik az iszlamizáció miatt sikerült megtartaniuk néhány archaikus jellemzőt, míg a keresztény, görög nyelvű közösségek egyre közelebb kerültek a modern görög nyelvhez – különösen a 19-20. században végbemenő, széleskörű iskoláztatás hatására”

– fejtette ki Ioanna Sitaridou, a Cambridge Egyetem nyelvésze.

Ez is érdekelhet: Egyetlen ember maradt, aki beszéli azt az ősi nyelvet, amiben nem létezik az „igen" és a „nem"

Fotó: Julie Furst / Unsplash

Emiatt a nyelv tulajdonképpen egy élő kapocs az ókori görög világhoz: a nyelvészek olyan jellegzetességet azonosítottak benne, amelyek azt mutatják, hogy a romejkának több köze van Homérosz nyelvéhez, mint a modern göröghöz.

Az egyik ilyen jellemzője a főnévi igenév használata, amely az igének egy olyan formája, ami egyszerre használható főnévként, melléknévként vagy határozószóként is.

Egy újgörögül beszélő például azt mondaná, hogy „azt akarom, hogy elinduljak”, míg a romejka nyelvben ugyanezt az „el akarok indulni” szókapcsolat fejezi ki

– szemlélteti az IFL Science.

Mára az összes görög dialektusban megszűnt ennek a formának a használata, kivéve a romejkában. Ez számunkra csak egy apró különbségnek tűnhet, de a példa jól mutatja, hogy a romejka a hellenisztikus görög közvetlen leszármazottja, szemben a modern görög nyelvvel, amely ősének a középkori görög nyelv mondható.

Fotó: Asa Rodger / Unsplash

„A romejka inkább számít a modern görög húgának, mintsem lányának”

– tette hozzá Sitaridou.

Sitaridou professzor egyébként az elmúlt 16 évet a romejka tanulmányozásával töltötte, most pedig a nyelv megmentésén dolgozik. Ennek az időnek egy részét Trabzon környékén töltötte a nyelvet beszélők társaságában, akiknek java része már 65 évnél idősebb.

Éppen ezért annyira félő, hogy a nyelv végleg eltűnik majd. Ugyan egy maréknyi fiatal már rajta van a tanuláson, az kérdéses, hogy ez elegendő lesz-e ahhoz, hogy a romejka túlélje a következő generációváltást.

Mindenesetre a megőrzés érdekében Sitaridou létrehozta a Crowdsourcing Romeyka nevű platformot, ahol az embereknek lehetőségük van romejka hanganyagok feltöltésére.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!