2024-02-24
Grönland egyre zöldebb, riadót fújtak a klímaszakértők
A gleccserek olvadásának következtében rohamosan nő a növényzettel borított terület az északi szigeten, ami a szakértők szerint egyáltalán nincs rendben. Egy kutatás szerint az elmúlt négy évtizedben Grönlandon közel négyszeresére nőtt a metántermelő vizes élőhelyek száma.
Grönland jégtakarója folyamatosan olvad: egykor jéggel borított területek jelentős részén ma már növényzet fejlődik – ez pedig már rövid távon is az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedését és a tengerszint emelkedését okozhatja.
Egy tanulmány az 1980-as évek óta dokumentálta a változást, az eredmények pedig a táj teljes átalakulásáról számolnak be:
rengeteg olyan helyen, ahol közel negyvenöt éve még masszív jégtömeg volt, most kopár sziklák vagy vizes élőhelyek találhatóak.
Fotó: Shutterstock
A műholddal készült felvételek elemzése során kiderült, hogy az elmúlt három évtizedben Grönland jégtakarójából és gleccsereiből becslések szerint 28 500 négyzetkilométernyi terület olvadt el – ez Albánia területének felel meg, és a teljes grönlandi jégtakaró 1,6%-át teszi ki.
Ez is érdekelhet:Tradicionális inuit fogások a jég birodalmából
A jég visszahúzódásának drámai következménye, hogy a növényzettel borított helyek kiterjedése 87 500 négyzetkilométerrel, vagyis nagyjából Azerbajdzsán területével nőtt, több mint kétszeresére a vizsgálat kezdetekor mért értéknek. Az összesített eredmények pedig azt mutatják, hogy Grönlandon ma már négyszer annyi vizes élőhely található, mint 1980-ban – és ez bizony súlyos metángáz-felszabadulással jár.
A folyamatot egyértelműen az egyre melegebb éghajlat okozza, hiszen az 1970-es évek óta a régió a globális átlagnál kétszer gyorsabban melegszik:
Grönlandon a 2007 és 2012 közötti éves átlagos hőmérséklet 3 Celsius-fokkal volt magasabb, mint 1979 és 2000 között.
A szakértők szerint, ha az összes grönlandi jég elolvadna, akár 7 méterrel is megemelkedhet az óceánok vízszintje, az édesvíztömeg pedig hatással lehet azokra az áramlatokra, amelyek befolyásolják az éghajlatot is.
Ha tovább olvasnál! A semmi közepén: a Föld legelszigeteltebb pontjai
„A növényzet elterjedése, ami a gleccserek és a jégtakaró visszahúzódásával párhuzamosan zajlik, jelentősen megváltoztatja az üledékek és tápanyagok part menti vizekbe történő beáramlását. Ezek a változások kritikusak, különösen az őslakosok számára, akiknek hagyományos vadászati gyakorlata e kényes ökoszisztémák stabilitásától függ. Ráadásul a grönlandi jégtömeg csökkenése jelentősen hozzájárul a globális tengerszint emelkedéséhez, ez a tendencia pedig jelentős kihívásokat jelent most és a jövőben is"
– mondta Dr. Michael Grimes, a tanulmány vezető szerzője.
Fotó: Shutterstock