Barátkozni akart a rozmárral, borsos bírság lett a vége Barátkozni akart a rozmárral, borsos bírság lett a vége
Fotó: Fotó: Shutterstock

2024-05-01

  • Drive
  • Úti cél
  • Barátkozni akart a rozmárral, borsos bírság lett a vége

Barátkozni akart a rozmárral, borsos bírság lett a vége

Valószínűleg igencsak siratja most az a turista a pénztárcáját, aki a norvégiai Spitzbergákon barátkozási szándékkal közelítette meg az egyik rozmárt. Ugyan az állat nem tiltakozott, a hatóságok már annál inkább – a jeges szigeten ugyanis az állatok nyugalmának megzavarása végett szigorúan tilos megközelíteni az állatokat.

A Norvégiához tartozó Spitzbergákon egy turista nem tudott ellenállni az egyik rozmár csábításának, és úgy döntött, hogy energiát nem kímélve felmászik arra a jégtáblára, amin az említett kétagyarú tartózkodott.

Azt nem tudni, hogy a rozmárból milyen reakciót váltott ki a gesztus, azt viszont igen, hogy a turista megfizette a randevú árát. Az eset egyébként a világ egyik legészakabbra található településén, Longyearbyenben történt, ha pedig valakit érdekelt volna a vakmerő utazó származása, akkor azt is tudni lehet, hogy az elkövető egy lengyel férfi volt.

Mindenesetre bűntettét követően a turistának több mint 380 ezer forintnak megfelelő összeggel kellett „megajándékoznia” az illetékes hivatalt.

A Spitzbergákon ugyanis egy igencsak szigorú környezetvédelmi törvény van érvényben, mely előírja, hogy az összes látogatásnak olyan módon kell történnie, hogy azok ne zavarják meg a helyi élővilág nyugalmát – ebbe beletartoznak a fókák, a jegesmedvék, a bálnák, a rénszarvasok, a sarki rókák és a lengyel turista pechére a rozmárok is.

A jegesmedvék elég jól jártak: Norvégia lebontott egy egész falut, hogy a jegesmedvék visszatérjenek

A kormányzó mindenkinek azt javasolja, hogy tartson megfelelő távolságot a rozmároktól, akik nem minden esetben számítanak a legveszélytelenebb beszélgetőpartnernek. A történetnek mellesleg külön pikantériát ad az, hogy rendőrségi ügyész elmondása szerint az utazó tettének egy-egy részletét több kormányzati dolgozó is premierben követhette végig – az is egy kérdés, hogy ez egy előre megfontolt cselekedet, vagy hirtelen felindulás vezérelte akció volt-e.

A tavaszi, illetve a nyári időszak egyébként népszerű időszaknak számít a turisták körében; sokan látogatnak el az érintetlen Spitzbergákra azért, hogy természetes környezetükben tudják megcsodálni az állatokat. Különösen kedvelt időpontnak számít az éjféli nap, amikor is a Nap mind a 24 órában a horizont fölött tartózkodik – tájékoztat a BBC.

A Spitzbergákat nem is, de Norvégia csodás tájait vonattal is bejárhatjuk: Észak-Európa legmagasabban fekvő vasútvonala, aminek alig akad párja

A rozmárok már 1952 óta védettséget élveznek, hiszen a több évszázadig tartó, kereskedelmi célú vadászat hatására pár száz példányra csökkent le a populáció. Az intézkedés úgy tűnik, hozza az elvárásokat, mert a bevezetés óta lassan, de folyamatosan növekszik az egyedek száma – ugyanakkor a faj továbbra sem került le a norvég nemzeti vörös listáról.

A turizmus és az éghajlatváltozás sem kedvez túlságosan a jeges térségnek, emiatt a norvég kormány jövőre ennél is szigorúbb szabályokkal fogja védeni a helyi élővilágot: a rozmárok például a jelenleginél is nagyobb személyes teret kapnak, ugyanis a jövőben tilos lesz 150 méternél közelebb férkőzni az állatokhoz.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!