2024-01-18
Annyi a baleset, hogy több helyen már betiltották a szelfiket
A közösségi média, ezen belül is a szelfizés egyre nagyobb veszélyeket rejt magában. Bár a nyaralás során lőtt szép képek kétségkívül sok követőnek tetszenek majd, az már korántsem biztos, hogy minden áron megéri őket elkészíteni: egy friss kutatás adatai szerint a szelfizés ugyanis több halálos balesetet okoz, mint a cápatámadások.
Az Euronews egy érdekes kutatásra hívja fel a figyelmet, melyből az is kiderült, hogy hány tragikus balesethez vezetett a szelfik készítése.
A Journal of Travel Medicine 2022-es felmérése szerint mintegy 379 olyan halálos kimenetelű baleset történt az elmúlt 13 évben, aminek köze volt a szelfizéshez. Mindebből 140 eset volt az, amikor a turisták életük utolsó képét készítették el valamely látványosság közelében.
Ezzel szemben ugyanebben az idősávban összesen „csupán” 90 olyan halálos balesetről számoltak be, melyet a cápák okoztak.
Éppen a múlt hónapban borult fel egy gondola Velencében azért, mert egy turistacsoport nem volt hajlandó abbahagyni a szelfizést és leülni. A beszámolók szerint a gondolás közvetlenül a baleset előtt kérte meg a csoportot, hogy ne mozogjanak, miközben egy manővert próbált meg véghezvinni az olasz város egyik alacsony hídja alatt.
Más, turistákat érintő szabályozások is születtek tavaly: Ezek voltak 2023 legfurcsább turistatörvényei Európában
- Decemberben például egy 24 éves nő 60 métert zuhant az indiai Prabalgad erődből, miközben szelfizni próbált.
- A 2023-as Tour de France alatt egy rajongó megpróbált szelfit készíteni a versenyzőkkel, amivel végül felborított egy kerékpárost, ami további 20 versenyző bukásához vezetett.
- Az olaszországi Portofinóban már szabályosan megtiltották bizonyos helyeken a szelfik készítését, mivel a szelfizők miatt „anarchikus káosz” keletkezett a város több pontján is.
Az ehhez hasonló incidensek kapcsán joggal merülhet fel a kérdés, hogy érdemes lehet-e teljességében megtiltani a szelfizést bizonyos úti céloknál. A fotózkodás ugyanis gyakran rizikós viselkedéshez vezet, egy-egy fényképért pedig sokan képesek teljesen figyelmen kívül hagyni a jelzéseket, illetve olyan helyekre menni, melyek egyáltalán nem mondhatók biztonságosnak.
A kutatás szerint a 379 szelfihez köthető halálos baleset 37,2 százaléka az utazókat érintette. Ezeknek a fele valamilyen zuhanás miatt következett be, 28,4 százaléka közlekedés alatt, 15,3 százalékát pedig vízbe fulladás okozta.
Ezen szelfizők átlagéletkora 24,4 év volt, a legtöbb baleset (26,4 %) Indiában, az Egyesült Államokban (10,3 %) és Oroszországban (8,7 %) történt. Míg a nők általában zuhanások és vadállatokkal való fotózkodás miatt veszítették életüket, addig a férfiak halálához javarészt közlekedési balesetek vezettek.
Japánban a JR West vasúttársaság teljességében kitiltotta a szelfibotokat a pályaudvarokról azért, hogy megelőzzék a fej felett futó vezetékek okozta áramütéses baleseteket.
Mumbai-ban több helyen is szelfimentes zónákat kellett kialakítani: néhány strandon, fesztiválhelyszínen, és turistalátványosság környékén már meg van tiltva a szelfizés.
A repülőterek biztonsági személyzete sem unatkozott: Döbbenetes, miket próbáltak meg felvinni a repülőkre 2023-ban az USA-ban
A spanyol Pamplonában az éves utcai bikaviadal során is szigorúan tilos szelfizni.
New York egy egész törvényt hozott azért, hogy megtiltsák a vadmacskákkal való fotózkodást, mely alól kivételt képez, ha az állat és az ember között van valamilyen védőszerkezet (például kerítés).
Hasonlóképpen a Tahoe-tó környékén arra kérik a látogatókat, hogy semmiképpen se fotózkodjanak medvékkel, ugyanis a találkozás rendkívül veszélyes lehet.