A világ egyik legrémisztőbb szellemvárosa, ahol több száz kastély áll üresen A világ egyik legrémisztőbb szellemvárosa, ahol több száz kastély áll üresen
Fotó: Fotó: Shutterstock

2024-05-05

  • Drive
  • Úti cél
  • A világ egyik legrémisztőbb szellemvárosa, ahol több száz kastély áll üresen

A világ egyik legrémisztőbb szellemvárosa, ahol több száz kastély áll üresen

A szellemváros szó hallatán egyből letűnt korok évtizedes, akár évszázados romjai juthatnak eszünkbe. A törökországi Burj Al Babas azonban mindössze egy tíz éve magára hagyott hely, amelyet egy virágzó turistaparadicsomként képzeltek el egykor a megálmodói.

A Fekete-tenger mellett fekvő 587 darab minikastély múltját kevesen ismerik, pedig egyszerre lenyűgöző és hátborzongató a Burj Al Babas története.

A Sarot Properties Group nevű vállalat – két luxusszálloda megépítése után – 2014-ben vágott neki a projektnek.

A cél az volt, hogy a Fekete-tenger lenyűgöző panorámájához építsenek egy európai stílusú, gótikus kastélyokkal teli települést,

ahol 370 ezer és 500 ezer dollár – mostani áron 135 millió és 185 millió forint – közötti összegért értékesítenek majd egy-egy kúriát.

Itthon is találhatunk hasonlókat: 4 elhagyatott szellemváros Magyarországon, ha van elég bátorságunk

Mi lett a buktató?

A projekt befejezése előtt a cég csődöt jelentett, ami a helyieket annyira talán nem is zavarta, hiszen amúgy sem rajongtak a dologért: sokakat zavart, hogy a kastélyok semmilyen módon nem illeszkedtek a környék stílusához, különösen nem az oszmán kúriákéhoz.

A közharag olyannyira felfokozódott, hogy a környék lakói pert indítottak a kivitelező cég ellen. A vád fakivágás volt, amellyel magát a környezetet is károsították.

Törökország gazdasági helyzete sem állt akkor éppenséggel a legstabilabb lábakon, így az építkezés leállítása a rossz időzítésnek és a pocsék döntéseknek tudható be legfőképpen.

Látogatható jelenlegi állapotában?

A több mint 500 villa közül egyet sem fejeztek be, jelenleg is építési területként kezelik a területet a hatóságok. Így lakhatásra egyáltalán nem áll készen, továbbá a kilógó kábelek, vasdarabok és törmelékek miatt látogatása sem ajánlott. Ennek ellenére az elhagyatott helyek rajongói között nagyon népszerű a szellemváros.

Az embernél is erősebb erő: Kína elfeledett halászfaluja, amit a természet visszakövetelt

Valaha kész lesz?

2019-re mind a befektetők, mind pedig a vásárlók teljes egészében kivonták támogatásukat. Az építtető vállalat ugyanakkor továbbra is azzal hitegetett mindenkit, hogy a fennálló apró akadályon hamar túljutnak majd.

A koronavírus-világjárvány végül még ezt a bizakodást is elmosta, jelenlegi állás szerint tehát nagyon valószínűtlennek tűnik, hogy valaha befejezik a szellemvárossá vált üdülőparadicsomot.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!