2023-11-27
5 hely, ahol tradícionális módon ünneplik az év legsötétebb napját
A skandináv kultúrától kezdve az ázsiai hagyományokig, őseink évszázadok óta figyelmet szentelnek az év leghosszabb éjszakájára.
A napéjegyenlőség időpontja idén 2023. december 22-én, magyar idő szerint, 4 óra 27 perckor lesz, ilyenkor köszönt be az északi féltekén a csillagászati tél is, nem csoda, hogy az emberek világszerte igyekeznek egy kis színt vinni az év legsötétebb napjába. A Lonely Planet segítségével összegyűjtöttünk 6 olyan úti célt, ahol különleges módon emlékezhetünk meg a napra.
A Stonehenge őskori sziklacsodáinak meglátogatására hátborzongatóan jó időpont a téli (és a nyári) napforduló. Ilyenkor többek között az újdruidák, az újpogányok és a wiccák tagjai a turistákkal és a bulizókkal vegyülve gyűlnek össze az építménynél, hogy tiszteltüket tegyék a jelenség előtt.
A nyári és a téli napfordulók idején a belépés is ingyenes, a látogatók szabadon járkálhatnak és fedezhetik fel az ősi sziklákat.
Ez is érdekelhet: 6 látványos hely a Földön, ami akár egy másik bolygóról is származhatna
A tél végét és az aratási szezont ünneplő Lohri Észak-India egyik legnépszerűbb fesztiváljának számít, melyet legfőképpen Pandzsáb és Harijána államaiban ünnepelnek. A Lohrit eredetileg a téli napforduló idején tartották, mára viszont minden év január 13-án, közvetlenül a Makar Sankranti, azaz a Szúrja napistennek tiszteletére megrendezett ünnepség előtt egy nappal kerül rá sor.
Az ünnepség előtti napokban az emberek tűzifát gyűjtenek, hogy felkészüljenek a Lohri éjszakáján meggyújtott hatalmas máglyára.
A hagyományok szerint ilyenkor pattogatott kukoricát, földimogyorót és gajakot (szezámmagból készült desszertet) kóstolgatnak, mielőtt azt áldozatként a tűzbe dobják.
Magyarországhoz hasonlóan Skandináviában is hagyománya van a Luca-napnak, melyben az év legsötétebb napján összefonódnak a keresztény és a pogány rituálék. Szent Lúcia napja a Julián-naptár szerint december 13-ra, azaz az év legrövidebb napjára esik.
Mielőtt a kereszténység eljutott volna a régióba, az északiak a téli napfordulót tűzgyújtással ünnepelték meg, aminek a célja a gonosz szellemek elűzése volt – ez a szokás befolyásolta egyébként a mai fényfesztivált is.
A fényfesztivál a sötétség feletti diadalmat hivatott jelképzeni, melyet az emberek több ezer gyertya meggyújtásával hangsúlyoznak.
Ha már fények: 5 karácsonyi fesztiválkert Európában, ha valami különlegeset látnál a télen
Amikor Japánban beköszönt a tél, az ország tōji (téli napfordulós) hagyománya szerint sokan beülnek egy yuzu gyümölcsökkel teli fürdőbe. A többszáz éves hagyományra visszatekintő citrusfélékkel teli fürdőzést melegítő hatásúnak tartják, amely a hideg hónapokban elűzi a betegségeket.
A téli napforduló hagyományai közé tartozik még a téli tök, a toji-gayu (zabkása szerű étel), illetve az n betűt tartalmazó ételek fogyasztása is – utóbbi jó szerencsét ígér.
Vancouver városában is fénnyel ünneplik az év legsötétebb napját, az ünnepségnek ráadásul idén lesz a harmincadik születésnapja. December 21-én a Granville-sziget és Yaletown környékén kerül megrendezésre a Lámpás Fesztivál, ami a lámpakészítő műhelyek, tüzes produkciók és zenei programok sokasága miatt egy karneválon érezhetjük magunkat.
A látnivalók között egyébként fénylabirintust, egy hatszáz gyertyából álló installációt, valamint mesemondó előadásokat is találunk.
Így még olcsóbban is megúszhatjuk a látogatást: Terjed az új utazási forma: ingyen szállást kaphatunk, ha kutyaszittelünk