Sokan nem értik, hogyan létezhet egyenes vízi útvonal India és az USA között Sokan nem értik, hogyan létezhet egyenes vízi útvonal India és az USA között
Fotó: Saját ábrázolás, felhasznált fotó: Andrew Stutesman / Unsplash

2024-06-06

Sokan nem értik, hogyan létezhet egyenes vízi útvonal India és az USA között

A Latest in Space tudományos hírekkel foglalkozó portál nemrég posztolt egy érdekességet az X-en. Ebben arról tájékoztatják követőiket, hogy teljesen lehetséges bármilyen szárazföld érintése nélkül, egy egyenes vonalban eljutni az Egyesült Államokból Indiába. A mellékelt ábra miatt sokan nem hitték ezt el, pedig ha egy kicsit jobban belegondolunk, egyszerű a megoldás.

A Latest in Space tudományos hírcsatorna X-posztjában arra hívta fel a figyelmet, hogy gyakorlatilag lehetséges lenne egyenes vonalon eljutni Alaszkából India nyugati részére. Mivel Földünk „gömb” (ellipszoid) alakú, ezért az ábrázolt kétdimenziós képen nem éppen egyenesnek néz ki az említett vonal, ettől függetlenül a valóságban tényleg az.

Egy háromdimenziós világot ugyanis nem lehet pontosan síkon ábrázolni, ezért amikor megpróbálkozunk ilyennel, akarva-akaratlanul torz képet kapunk: adott területek megnyúlnak, bizonyos országok méretei lecsökkennek, a térképek egyes részei pedig egyszerűen „ki lesznek vágva”.

Az első ember, akinek sikerült a Föld gömbfelületének egy darabját sík felületen leképeznie, az a görög Klaudiosz Ptolemaiosz volt.

Ptolemaiosz térképe számít a ma is használt Mercator-vetület elődjének, ám mivoltából adódóan még ez az ábrázolás sem pontos.

Mondjuk ezek a területek legalább biztosan léteznek: Nem létező helyszínekre küldi a ChatGPT az utazókat

A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy térképeink az Egyenlítőtől a sarkok felé távolodva egyre nagyobb mértékben torzítanak.

Szemléltetésképpen: míg egy Egyenlítőhöz közeli ország (például Kenya) területe nagyjából megfelel a valóságnak, addig egy északi ország (például Norvégia) a valóságban már jóval kisebb, mint ahogyan a modern térképek alapján gondolnánk.

A Mercator-vetülettel és az országok valós méreteivel itt foglalkoztunk bővebben: Köszönőviszonyban sincs a valósággal az, amit a térképen látsz

Pontosan emiatt lehetséges, hogy ami egy kétdimenziós ábrán nem tűnik egyenesnek, a valóságban nagyon is az. 

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!